Lektury

Lektury szkolne

Klasa I

  1. Jacob i Wilhelm Grimm, (oprac.) Bogusław Michalec, Jaś i Małgosia
  2. Maria Kownacka, Plastusiowy pamiętnik
  3. Jan Brzechwa, Sójka
  4. Jacob i Wilhelm Grimm, Muzykanci z Bremy
  5. Hans Christian Andersen, Nowe szaty cesarza
  6. Jan Brzechwa, Leń
  7. Jan Brzechwa, Żaba
  8. Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!
  9. Charles Perrault, Śpiąca królewna
  10. Tove Jansson, Opowiadania z Doliny Muminków
  11. Wanda Chotomska, Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy
  12. Jan Brzechwa, Przyjście lata

Klasa II

  1. Hans Christian Andersen, Brzydkie kaczątko
  2. Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku
  3. Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka
  4. Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze
  5. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn
  6. Alina i Czesław Centkiewiczowie, Zaczarowana zagroda
  7. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)
  8. Hans Christian Andresen, Calineczka
  9. Danuta Parlach, Kapelusz Pani Wrony
  10. Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba
  11. Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

Klasa III

  1. Joanna Papuzińska, Asiunia
  2. Marcin Pałasz, Sposób na Elfa
  3. Maria Krüger, Karolcia
  4. Hans Christian Andersen, Dziewczynka z zapałkami
  5. Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia
  6. Hans Christian Andersen, Królowa Śniegu
  7. Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
  8. Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta
  9. Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją

Klasa IV

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  1. Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa
  2. Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) – Janusz Christa
  3. Mikołajek (wybór opowiadań) – René Goscinny i Jean-Jacques Sempé
  4. Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opis wschodu słońca) – Adam Mickiewicz
  5. Mazurek Dąbrowskiego – Józef Wybicki
  6. Dynastia Miziołków – Joanna Olech
  7. Wybrane podania i legendy polskie, w tym: O Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie
  8. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Kopciuszek – Charles Perrault, Bajka o rybaku i złotej rybce – Aleksander Puszkin
  9. wiersze: Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE (obowiązkowo dwie)

  1. Pajączek na rowerze (fragm.) – Ewa Nowak
  2. Charlie i fabryka czekolady – Roald Dahl (film)
  3. Dżok. Legenda o psiej wierności – Barbara Gawryluk
  4. Magiczne drzewo. Olbrzym – Andrzej Maleszka (film)

Klasa V

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  1. Chłopcy z Placu Broni – Ferenc Molnár
  2. Wybrane bajki – Ignacy Krasicki
  3. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie
  4. Biblia: stworzenie świata i człowieka, wybrane przypowieści ewangeliczne o talentach, o siewcy, miłosiernym Samarytaninie
  5. Pan Tadeusz (koncert Jankiela) – Adam Mickiewicz
  6. Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa – Clive Staples Lewis
  7. Czarne stopy – Seweryna Szmaglewska
  8. Wybór poezji – utwory poetyckie: Jana Brzechwy, Jana Lechonia, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza,Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Jana Twardowskiego, Ewy Lipskiej, Zbigniewa Herberta, Izabelli Klebańskiej, Marcina Brykczyńskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE (obowiązkowo dwie)

  1. Jeżycjada (np. Pulpecja) – Małgorzata Musierowicz
  2. Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll (film)
  3. Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Moud Montgomery
  4. Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett
  5. Przygody Toma Sawyera – Mark Twain
  6. Za niebieskimi drzwiami – Marcin Szczygielski (film)

Klasa VI

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  1. W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz
  2. Hobbit, czyli tam i z powrotem – John Ronald Reuel Tolkien
  3. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik
  4. Pan Tadeusz (fragmenty: zwyczaje i obyczaje, polowanie) – Adam Mickiewicz
  5. Katarynka – Bolesław Prus
  6. W pamiętniku Zofii Bobrówny – Juliusz Słowacki
  7. Mity o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
  8. Wybrane podania i legendy polskie: o Lechu, o Kraku
  9. Śmierć urzędnika, Kameleon – Antoni Czechow
  10. Wybór poezji – utwory poetyckie: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Różewicza, Leopolda Staffa, pieśni i piosenki patriotyczne.

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE (obowiązkowo dwie)

  1. Córka Czarownic – Dorota Terakowska
  2. Tajemnica człowieka z blizną – Paweł Beręsewicz
  3. Skrzynia Władcy Piorunów – Marcin Kozioł
  4. Cyberiada (np. Klapaucjusz) – Stanisław Lem
  5. Dziewczynka tańcząca z wiatrem – Katarzyna Zychla

Klasa VII

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  1. Opowieść wigilijna – Charles Dickens
  2. Zemsta – Aleksander Fredro
  3. Wybrane pieśni, treny I, V, VII, VIII – Jan Kochanowski
  4. Żona modna – Ignacy Krasicki
  5. Świtezianka, Dziady. Cz. II*, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Stepy akermańskie – Adam Mickiewicz
  6. Quo vadis, Latarnik – Henryk Sienkiewicz
  7. Syzyfowe prace – Stefan Żeromski
  8. Ziele na kraterze (fragm.), Tędy i owędy (wybrany reportaż) – Melchior Wańkowicz
  9. Wybór poezji – utwory poetyckie: Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE (obowiązkowo dwie)

  1. Stowarzyszenie umarłych poetów – N.H. Kleinbaum (film)
  2. Odyseja – Homer
  3. Buba – Barbara Kosmowska
  4. Lilije – Adam Mickiewicz
  5. Skąpiec – Molier
  6. Samotność bogów – Dorota Terakowska
  7. Kosiarz – Terry Pratchett
  8. Lew – Sławomir Mrożek

Klasa VIII

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  1. Balladyna – Juliusz Słowacki
  2. Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
  3. Mały Książę – A. de Saint Exupery
  4. Pan Tadeusz – Adam Mickiewicz

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE (obowiązkowo dwie)

1. Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt

2. Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragm.) – Miron Białoszewski

3. Opowiadania (wybór) – Andrzej Sapkowski

Go to Top