Wpisy z Listopad, 2021

Ogłaszamy VII Rodzinny Konkurs Kulinarny na Najpiękniejszy Piernik

Po rocznej przerwie, związanej z nauka zdalną, wracamy do naszego tradycyjnego konkursu rodzinnego na najpiękniejszy piernik. Wykonane pierniki trafią się nasz coroczny Kiermasz Bożonarodzeniowy (16 grudnia, czwartek), z którego dochód przeznaczymy dla najbardziej potrzebujących dzieci z naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Kiermasz zorganizujemy podczas zebrania z rodzicami.

Sukces sześciu poprzednich edycji dodaje nam skrzydeł. Już po raz siódmy zapraszamy wszystkich przedszkolaków i uczniów z klas 1-8 do wzięcia udziału w Rodzinnym Konkursie Kulinarnym na Najpiękniejszy Piernik.

Przypomnijmy, co należy zrobić?

– w domowej kuchni wspólnie z rodzicami, dziadkami lub znajomymi upiec piernik;

– własnoręcznie ozdobić go pomysłowo i twórczo;

– przynieść do szkoły do 13 grudnia 2021 r. (poniedziałek) i przekazać wychowawcom klas lub pani Marlenie Kącickiej (świetlica szkolna);

Wszystkie piernikowe prace oceni jury, po czym pierniki zostaną zaprezentowane na stronie internetowej szkoły, facebooku oraz na Kiermaszu Bożonarodzeniowym.

Dzieci, które wykonają najpiękniejsze pierniki, otrzymają nagrody rzeczowe!

Wszystkie pierniki będą wystawione na aukcji w czasie zebrania z rodzicami 16 grudnia 2021 r. (czwartek).

Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na „Świąteczną paczkę” – coroczną akcję naszej szkoły, w ramach której zakupujemy najpotrzebniejsze artykuły szkolne i przekazujemy je najuboższym dzieciom.

Serdecznie zapraszamy!

Dzień Wróżb Andrzejkowych

Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował w ostatni piątek października Dzień Wróżb Andrzejkowych. Młodzież z klasy siódmej i obu ósmych przygotowała wróżby i zabawy dla dzieci młodszych i starszych. Samodzielnie wykonane dekoracja przez młodzież i dobór muzyki, wspaniale uzupełniły przebieg uroczystości.

Gratulujemy organizatorom. Dobra robota!

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest Marlena Kącicka, nauczycielka plastyki i opiekunka świetlicy szkolnej. Galeria zdjęć kliknij

(więcej…)

Konkurs na plakat promujący zdrowy styl życia rozstrzygnięty

W czwartek rozstrzygnęliśmy konkurs na plakat promujący zdrowy styl życia wolny od uzależnień. Konkurs był grupowy i wzięły w nim udział dzieci z obu grup przedszkolnych i klas I-III. Jury pod przewodnictwem Marii wieczorek, pedagoga szkolnego, oceniło wszystkie prace i uznało, że najpiękniejszy i najbardziej zgodny z regulaminem konkursu wykonywały pierwszaki. Liczyła się nie tylko kreatywność i pomysłowość, ale i żeby praca była była wykonana „dziecięcą ręką”.

Pierwszaki (wychowawczyni Małgorzata Majewska) zdobyły maksymalną ilość punktów (120). Nie dużo mniej, bo 117, zdobyły prace obu grup przedszkolnych (wychowawczynie: Beata Kisio i Anna Pąłysa) i klasy II (wychowawczyni Anna Śliwińska) oraz III (wychowawczyni Krystyna Tron).

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody – zarówno dla klasy, jak i indywidualne. Prace konkursowe zostały wywieszone na korytarzu szkolnym. Nagrody wręczyli: Maria Wieczorek – pedagog szkolny, Norbert Pałysa – nauczyciel Zespołu i członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radzanowie i Robert Majewski – dyrektor Zespołu

Nagrody zostały zakupione dzięki przyznanym środkom finansowym w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Radzanowo na rok 2021.

Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Do szkoły trafiły pomoce naukowe za 75 tys. zł.

Tegoroczne wakacje dyrekcja oraz nauczyciele fizyki, chemii, przyrody i geografii (Jolanta Sochacka, Małgorzata Racka i Kamil Jakubowski) spędzili wyjątkowo pracowicie. W lipcu napisali wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o dotację na zakup niezbędnych pomocy naukowych w ramach rezerwy oświatowej. Gmina Radzanowo złożyła go i wkrótce okazało się, że otrzymaliśmy na ten cel aż 75 tys. złotych.

W ostatnich dniach dotarły do nas zakupione pomoce, m.in. ogromny monitor interaktywny, mikroskopy elektroniczne, modele 3D atomu, ludzkiego ciała, komórki roślinnej i zwierzęcej, model korzenia, urządzenia do pomiarów elektrycznych i wiele, wiele innych.

Dziś młodzież szkolna rozpakowywała paczki i wspólnie z nauczycielami wyposażała szkolne pracownie.

Jesteśmy przekonani, że dokonane zakupy przyczynią się do polepszenia oferty edukacyjnej szkoły.

Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Drugoklasiści przygotowywali pyszne kanapki

Zdrowa kanapka i zdrowe przekąski powinny być stałym elementem zdrowej diety. Jemy je przecież na śniadanie i na kolację. Bierzemy je również do szkoły. Dlatego warto zadbać, by znalazły się w niej wartościowe produkty. Z czego powinna się składać zdrowa przekąska dowiedzieli się uczniowie klasy drugiej i wypróbowali pomysły na zdrowe smakołyki w trakcie zajęć, wykorzystując: warzywa, tłuszcze, produkty mleczne, produkty pełnoziarniste, produkty białkowe odzwierzęce, wędliny i wyroby mięsne.

Było naprawdę smacznie.

Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Szkolne obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych

W ramach koła języka angielskiego uczniowie klas II-III oraz VII przyłączyli się do obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Dzieci z klas 2. oraz 3. przygotowały powitania charakterystyczne dla danych krajów, które im się najbardziej podobały, nie tylko z Europy. Zaśpiewały piosenkę pt. „Panie Janie w różnych językach: niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim oraz włoskim. Nauczyły się również na pamięć oraz przedstawiły łamańce językowe pomagające w nauce języka angielskiego, które nie należą do łatwych do wypowiedzenia. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu flag oraz uroczystych strojów dzieci. Natomiast uczniowie klasy 7. przygotowały te same wypowiedzi w różnych językach, aby pokazać między nimi różnicę, w tle włączając hymny charakterystyczne dla danego kraju. Inne osoby z tej klasy napisały i przedstawiły dialog, pokazując też różne języki w wypowiadanych zdaniach. Jeszcze inni uczestnicy zajęć dodatkowych wykonali plakat prezentujący sławnych piłkarzy z różnych krajów, używając w opisie języka danego państwa. Pozostałe osoby przygotowały łamańce językowe w różnych językach. Niestety nie wszystkie osoby z klasy 7 chciały pokazać efekt swojej pracy na stronie szkoły.

Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września – jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy:

  • ponad 200 języków europejskich,
  • 24 języki urzędowe UE,
  • około 60 języków regionalnych i języków mniejszości,
  • wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.

Zdjęcia i filmy kliknij

(więcej…)

Dzieci z klasy czwartej poznały postać i dokonania Janusza Korczaka

9 listopada klasa czwarta brała udział w zajęciach edukacyjnych dla dzieci w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Ich celem było przybliżenie kultury żydowskiej i postaci wybitnego polskiego pedagoga i lekarza Janusza Korczaka. Uczniowie zostali zapoznani z niezwykłymi eksponatami historycznymi i archeologicznymi, była to znakomita okazja, aby utrwalić najważniejsze wydarzenia z historii polski. Zajęcia przybliżyły dawne obyczaje i zwyczaje życia codziennego Żydów. Pokazana została prezentacja na temat historii Żydów na Mazowszu. Przedstawione zostały również najważniejsze informacje i wydarzenia związane z dziejami osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich .  

Muzeum jest także jedną z placówek, która oprócz roli kulturalno-oświatowej działa na rzecz promocji Mazowsza – w tym Płocka – przyjmując w swoich progach rzesze turystów z Polski i z zagranicy. Uczniowie z bardzo dużym zainteresowaniem brali udział w lekcji muzealnej.

Galeria zdjęć kliknij

(więcej…)

Na wycieczce w Centrum Kopernika i w parku trampolin

10 listopada 2021 r. klasy czwarta oraz piąta, pod opieką swoich nauczycieli (Justyny Drajkowskiej, Joanny Lis, Norberta Pałysy oraz Marleny Kącickiej), pojechały na wycieczkę do Warszawy. Najpierw uczniowie uczestniczyli w zabawie w parku trampolin Hangar 646. Mieli godzinną lekcja w-f, prowadzona pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. W parku można znaleźć wszystko to, co potrzebne jest do dobrej zabawy, do tego by uwolnić morze endorfin, a przy okazji spędzić aktywnie czas. Podczas wizyty na dzieci czekała cała masa możliwości. Znajduje się tutaj do dyspozycji kilkadziesiąt różnych trampolin, w tym trampoliny sportowe do doskonalenia umiejętności akrobatycznych. Dzięki opiece profesjonalnych instruktorów skakanie na trampolinach może stać się nie tylko świetną zabawą, ale również doskonałym sposobem na utrzymanie i rozwijanie sprawności ruchowej. Park trampolin to świetne miejsce dla każdego, kto chciałby się nauczyć akrobacji i szlifować swoje umiejętności pod okiem instruktora.

Po tej dawce sportu uczniowie wybrali się z wizytą do Centrum Nauki Kopernik.  Jest to największe tego typu miejsce w Polsce oraz jedno z największych w Europie. Ekspozycja podzielona jest na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 400 eksponatami. Tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią, a matematyka z architekturą. Nauka wchodzi w świat emocji, a nawet sami zwiedzający mogą stać się też przedmiotem obserwacji. W centrum dzieci miały możliwość odkrywania tajemnic natury, samodzielnego przeprowadzania doświadczeń. Uczniowie mogli przekonać się, jak ich zmysły odbierają świat. Otrzymali możliwość sprawdzenia  swojego ciała, wrażliwości na światło, postrzegania kolorów, podatności na iluzje. Setki eksponatów w Strefie Eksperymentowania pomogły im zrozumieć zjawiska związane z falami czy z prądem.
Na wystawie “Przyszłość jest dziś – Cyfrowy Mózg?” mieli okazję obejrzenia innowacji, które wkrótce zagoszczą w naszych domach oraz zostało im przybliżone, jakie zmiany przyniesie najbliższa przyszłość. Otrzymali możliwość sprawdzenia, czy można ufać maszynom, pokochać robota oraz jak „myśli” sztuczna inteligencja. Pobyt w Warszawie minął wszystkim bardzo szybko. Uczestnicy wycieczki wróci zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Galeria zdjęć kliknij

(więcej…)

Klasy I-III w mieście Kopernika i pierników

10 listopada dzieci z klas I-III wyruszyły na zwiedzanie Średniowiecznego Torunia, Zobaczyły też rzemieślnicze Nowe Miasto i zamek krzyżacki. Całość jest wyjątkowej rangi zabytkiem, wpisanym na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzieci odwiedziły też Planetarium, wystawę Geodium, dom Mikołaja Kopernika i Stare Miasto.

Wycieczka okazała się niezapomnianą przygodą. Wszyscy pełni niezapomnianych wrażeń i emocji pożegnali się z tym historycznym miejscem i wrócili do szkoły, pamiętając o podstawowych gwiazdozbiorach oraz związanymi z nimi greckimi mitami. Podróż po Układzie Słonecznym, pierścienie Saturna, chmury na Jowiszu oraz lądowanie na powierzchni Księżyca i Marsa na długo pozostaną w naszej pamięci.

Galeria zdjęć kliknij

(więcej…)

Gwiazdy Leśnej Estrady, czyli podróże kształcą

4 listopada uczniowie z klasy drugiej i trzeciej zasiedli w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury w Płocku, aby obejrzeć spektakl słowno-muzyczny „Gwiazdy Leśnej Estrady”. Mogliśmy w nim uczestniczyć dzięki uprzejmości Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Aktorzy  zaprezentowali spektakl o ciekawej fabule.  Zawierał  treści edukacyjne, prezentowane w bardzo przystępny sposób. Spotkanie z gajowym, policjantem, panią Inspektor, zającem, niesfornym  wilkiem, staruszką w zielonej scenerii  oraz  przy akompaniamencie muzyki ucieszyło i rozbawiło wszystkich. Uczniowie dowiedzieli się również, jak niezbędna jest wiedza dla przyszłego poznawania przyrodniczego świata oraz, że kształcą podróże i jak ważna jest nauka języków obcych.

Aufwiedrsehen 🙂

Zdjęcia

(więcej…)
Go to Top