Powitanie wiosny w przedszkolu

Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu był szczególnie radosny i kolorowy. Żegnanie zimy i powitanie wiosny związane jest bowiem z miłymi przeżyciami wszystkich przedszkolaków. Dlatego najpierw wszystkie dzieci oglądały film edukacyjny pt. „Przywitanie wiosny”, który wprowadził dzieci w radosne nastroje. Z niecierpliwością czekały na pożegnanie „legendarnej” marzanny.
Historia tej słomianej lalki sięga bardzo dawnych czasów i wiąże się z boginią słowiańską, która symbolizowała zimę. Niezależnie od imienia, kukła nosiła określoną symbolikę i miała magiczne znaczenie.

Tego dnia dzieci nie zapomniały o starym zwyczaju . Na zajęciach przedszkolaki z pomocą wychowawczyń wykonały słomianą lalkę – symbolu srogiej zimy.

Dzieci tęsknią za słońcem, chcą się cieszyć i bawić w jego ciepłych promieniach. Chcą jak najprędzej zrzucić ciepłą kurtkę i rękawiczki. Dlatego słomianą marzannę z przedszkola wyprowadził tłum przedszkolaków przygrywający na różnorodnych instrumentach. W kolorowym pochodzie szły, trzymając kwiatowe gaiki – barwne kwiaty z bibuły i kukłę. Radosny korowód pożegnał marzannę radosnymi okrzykami i oklaskami. Kiedy dzieci usłyszały, że marzanny nikt nie spali i nie utopi, lecz zabiorą ją ptaki do zimnego kraju, przedszkolakom jakby zrobiło się lżej i weselej, bowiem ten magiczny zwyczaj, choć trochę jak z bajki, wydawał się dla nich zbyt smutny.

Po ceremonii przedszkolaki udały się na radosny spacer po okolicy. Z kwiatami i stroikami w rączkach szukały pierwszych oznak nowej pory roku. Mimo , że wiosna jeszcze „ostrożnie” rozglądała się po okolicy, mali tropiciele z przedszkola już ją znaleźli! Zdjęcia kliknij