Święto Szkoły 2019: 125 lat rogozińskiej placówki i ślubowanie pierwszaków

Tegoroczne Święto Szkoły Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie przebiegło pod hasłem dwóch ważnych wydarzeń: 125. rocznicy powstania szkoły i ślubowania pierwszoklasistów.

21 września Rogozińska społeczność szkolna oficjalnie przyjęła w swoje progi dwudziestu pierwszoklasistów. Uczniowie, świetnie przygotowani przez swoją wychowawczynię Krystynę Tron, zaprezentowali część artystyczną, na którą złożyły się poważne i pełne humory wiersze i piosenki. Potem cała dwudziestka złożyła na sztandar szkoły ślubowanie i otrzymała pasowanie na pierwszoklasistę. Dokonał tego, trzymając magiczny ołówek, Robert Majewski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogozinie.

Potem przyszedł czas na życzenia od zaproszonych gościu i podarunki. Obładowani prezentami i dobrym słowem pojawili się przed pierwszoklasistami i ich rodzicami: Sylwester Ziemkiewicz Wójt Gminy Radzanowo, Jolanta Sochacka – Przewodnicząca Rady Gminy Radzanowo, Krzysztof Czerwiński i Sławomir Trojanowski – radni Rady Gminy Radzanowo, Ewa Kukawska – przewodnicząca Rady rodziców naszej szkoły, Tadeusz Pokorski – przedstawiciel firmy Agrobud, Ewa Przygoda – właścicielka firmy Jowita. W uroczystości wzięli również udział ks. dr Janusz Wiśniewski – proboszcz rogozińskiej parafii i Witold Hinc – syn patrona szkoły.

W drugiej części Święta szkoły wysłuchaliśmy koncertu pokoleń w wykonaniu dwóch zespołów muzycznych: No Name – złożonego z uczniów szkoły i ADHD – w którym grają absolwenci, rodzice naszych dzieci i nauczyciele. Koncert wypadł wspaniale. Nic dziwnego, skoro mogliśmy usłyszeń największe polskie przeboje w niezapomnianym wykonaniu absolwentów, Martyny Murawskiej (śpiew), Bartosza Jezierskiego (perkusja), Eryka Zielińskiego (gitara basowa), ojca dwóch naszych uczennic – Marcina Ostrowskiego. Tym znakomitym muzykom towarzyszyli obecni uczniowie (Laura Fleming, Ania Ostrowska, Olga Kurowska, Paweł Adamiak, Kacper Borychowski, Kacper Marciniak, Mateusz Zając) i nauczyciele (Norbert Pałysa – szef zespołu i Robert Majewski).

Uroczystość zakończyła się niezwykle wzruszającą prezentacją, przedstawiającą studwudziestopięcioletnią historię szkoły. Placówka została założona 1894 roku i w tej chwili jest najstarszą szkołą w gminie Radzanowo. Z istniejących szkół podstawowych trudno znaleźć starsze, nawet w samym Płocku i w okolicach. Prezentacje przygotowali szkolni nauczyciele: Olga Sawicka (tekst) i Tomasz Siekierski (część informatyczna), a przedstawiły uczennice klasy piątej Julia Konieczkowska, Michalina Malinowska i Martyna Zychowicz.

Ponad wiekowa historia placówki i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej stanowiły znakomitą okazję do podkreślenia osób, które złotymi zgłoskami wpisały się w jej historię. Taką postacią był patron szkoły – Czesław Hińc. To właśnie II wojna światowa, największa tragedia w historii Polski, zabrała Czesława Hińca, kierownika szkoły, który zostawił po sobie wspaniałe dokonania, determinujące długoletnią historii szkoły. Zadaniem współczesnym jest czerpać z tego dziedzictwa i dokładać wszelkich starań, aby zbudować szkołę na miarę jej wielkiej historii i wymagań współczesności.

Podczas prezentacji znalazło się też wspomnienie o Waldemarze Hincu, synu Czesława. Waldemar Hinc od lat był związany ze szkołą. Co roku uczestniczył w jej święcie, wielokrotnie przyjeżdżał do Rogozina, odwiedzał dawnych znajomych, opisywał historię naszego regionu. Niestety w grudniu ubiegłego roku Waldemar Hinc zmarł, pozostawiając po sobie pustkę nie do zapełnienia. Jego pamięć społeczność szkolna uczciła chwilą ciszy.

Uroczystości towarzyszyły spotkanie przy kawie. Rodzinną atmosferę tych spotkań zapewniło zaangażowanie Rady Rodziców. Relacja zdjęciowa kliknij