Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika.

Święto to obchodzone jest co roku 2. kwietnia w dzień urodzin duńskiego pisarza H.Ch. Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie („Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami” i wiele innych) znane są na całym świecie, a przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięci i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

To święto ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, ma skierować naszą uwagę na zawartość biblioteczki naszych dzieci oraz wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych.

Z tej okazji Odważne Krasnoludki razem z rodzicami najpierw przejrzały zawartość swoich domowych biblioteczek, a potem wspólnie czytali. Wszyscy bowiem doskonale wiemy, że książki, zwłaszcza baśnie, czytane dzieciom od samego urodzenia znacząco wpływają na dalszy rozwój małych czytelników. Badania naukowe bowiem potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

Zwieńczeniem realizacji tematyki „Książka prawdziwym przyjacielem” były wykonane przez dzieci ilustracje do przeczytanych książek oraz przepiękne zakładki, które powstały w wyniku domowego rodzinnego konkursu plastycznego. Zdjęcia prac kliknij