Eko-lekcja: Jestem świadomy – to się opłaca

31 maja uczniowie klasy drugiej wzięli udział w warsztatach terenowych pod nazwą JESTEM ŚWIADOMY – TO SIĘ OPŁACA. Cała klasa pojechała do Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach.

Uczestnicy podczas wizyty mieli okazję zapoznać się z drogą jaką pokonują odpady od domu do momentu przywiezienia ich do zakładu, ale też jak wiele zabiegów oraz wysiłku trzeba włożyć w to, aby z tych odpadów odzyskać surowce do recyklingu.

Zwiedzenie Zakładu Produkcyjnego PGO w Kobiernikach było podzielone na etapy: sortownia odpadów, kompostownia, kwatery składowiskowe, plac dojrzewania, biogazownia a na końcu elektrownia fotowoltaiczna.

Niesamowitą atrakcją dla dzieci było spotkanie sokolnika, który opowiedział o swojej roli na terenie zakładu.

Warsztaty w Kobiernikach miały na celu uświadomienie skali problemu oraz możliwości odzyskiwania surowców i dalszego ich przetwarzania.

Uczniowie najbardziej zainteresowani byli procesami przetwarzania odpadów, nową kwaterą składowania odpadów oraz oczywiście farmą fotowoltaiczną, powstałą na terenie zrekultywowanych kwater składowiska odpadów.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu organizowanego przez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej we współpracy z Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku, współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Zdjęcia z wycieczki kliknij