Szkolne obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych

W ramach koła języka angielskiego uczniowie klas II-III oraz VII przyłączyli się do obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Dzieci z klas 2. oraz 3. przygotowały powitania charakterystyczne dla danych krajów, które im się najbardziej podobały, nie tylko z Europy. Zaśpiewały piosenkę pt. „Panie Janie w różnych językach: niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim oraz włoskim. Nauczyły się również na pamięć oraz przedstawiły łamańce językowe pomagające w nauce języka angielskiego, które nie należą do łatwych do wypowiedzenia. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu flag oraz uroczystych strojów dzieci. Natomiast uczniowie klasy 7. przygotowały te same wypowiedzi w różnych językach, aby pokazać między nimi różnicę, w tle włączając hymny charakterystyczne dla danego kraju. Inne osoby z tej klasy napisały i przedstawiły dialog, pokazując też różne języki w wypowiadanych zdaniach. Jeszcze inni uczestnicy zajęć dodatkowych wykonali plakat prezentujący sławnych piłkarzy z różnych krajów, używając w opisie języka danego państwa. Pozostałe osoby przygotowały łamańce językowe w różnych językach. Niestety nie wszystkie osoby z klasy 7 chciały pokazać efekt swojej pracy na stronie szkoły.

Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września – jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy:

• ponad 200 języków europejskich,
  • 24 języki urzędowe UE,
  • około 60 języków regionalnych i języków mniejszości,
  • wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.

Zdjęcia i filmy kliknij

Film nr 1