Uczniowie klas ósmych pomogli dzieciom z Kenii

Uczniowie klas ósmych wzięli udział w projekcie Talk&Help fundacji The Good Network, mającym na celu pomoc charytatywną dzieciom i młodzieży ze szkoły Donna Hills w dzielnicy Dandora w Nairobi w Kenii. Dandora to wschodnie przedmieście miasta Nairobi, gdzie mieści się jedno z największych wysypisk śmieci w Afryce.

W 2000 roku w Kenii wiele osób zmarło z powodu HIV i AIDS, a wiele dzieci zostało sierotami. Odpowiedzialność za opieką nad nimi spadła na innych krewnych. Opiekunowie Ci byli bardzo biedni, nie mogli pozwolić sobie na trzy posiłki dziennie, dobre mieszkanie, leki czy ubrania.

Wiele dzieci, aby przetrwać, błąkało się po ulicach prosząc o jedzenie lub szło na wysypisko śmieci w celu poszukania gnijących resztek. Śmiertelność  niemowląt z powodu niedożywienia była i jest bardzo powszechna. Niektóre dzieci były nosicielami wirusa HIV i z powodu małej wiedzy ich rodzin /opiekunów spotkały się z dużym napiętnowaniem i bardzo często pozostawiano je na śmierć.

Dinah Atieno Arwa dowiedziała się o kłopotliwej sytuacji tych dzieci podczas warsztatów wzmacniania społeczności, w których brała udział.  Następnie założyła centrum edukacyjne Donna Hills jako centrum żywienia w ciągu dnia (program żywienia dla dzieci) oraz centrum wzmacniania, aby przekazać społeczności wiedzę na temat HIV/AIDS oraz umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Centrum jest zarejestrowane przez rząd Kenii jako organizacja wspierająca lokalną społeczność. Obecnie prowadzi również szkołę podstawową zarejestrowaną przez Ministerstwo Edukacji.

W ramach projektu przeprowadziliśmy kilka wspólnych lekcji online z klasami pani Dinah Arwa na temat życia codziennego, obowiązków, zainteresowań oraz tradycji świątecznych. Aby wspomóc naszych rówieśników z Nairobi zebraliśmy również pieniądze w kwocie 331,64 zł, które przekazaliśmy fundacji Good Network.

Koordynatorka projektu jest anglistka, Sylwia Witkowska.

Zdjęcia kliknij