Uczniowie na obozie naukowym w Gdyni

25 kwietnia wyruszyliśmy pociągiem PKP do Gdyni. Po przyjeździe poszliśmy na spacer, żeby zapoznać się z okolicą. Następnego dnia zaczęły się przygody z nauką.

W gdyńskim Eksperymencie poznaliśmy kulturę wyższych uczelni technicznych i zapoznaliśmy się z największymi osiągnięciami polskiej nauki na Pomorzu. Doświadczyliśmy galwanizacji, saponifikacji, barwiliśmy i obserwowaliśmy komórki roślinne i bakterie gronkowca oraz wywoływaliśmy zdjęcia w tradycyjny sposób. Udział w warsztatach naukowych i zajęciach interaktywnych był prawdziwą przygodą tego dnia.

Potem udaliśmy się do Sopotu na spacer po molo i zabawy na plaży. W drodze powrotnej do hostelu spacerowaliśmy po bulwarze nadmorskim i plaży w Gdyni.

Kolejny dzień obfitował w jeszcze większą ilość atrakcji. Zaczęliśmy od godzinnego rejsu z przewodnikiem po porcie gdyńskim. Zainteresowane osoby zwiedziły Gdyńskie Akwarium. Następnie byliśmy w nowoczesnym i interaktywnym Muzeum Emigracji w Gdyni. Tam nasza uwagę zajęły historie ludzi, którzy na przestrzeni wieków zmuszeni byli emigrować z powodów polityczno-gospodarczych, czy tez wojny.

Potem pojechaliśmy szybką koleją miejską do Gdańska. W muzeum „Deja vu” poddaliśmy się iluzjom w wielu obszarach życia materialnego i duchowego – łącznie ze zniknięciem wychowawców, ale na szczęście pojawili się z powrotem. Po czym udaliśmy się na spacer po pięknej gdańskiej starówce z jej urokliwymi kamienicami i Neptunem w centrum.

Wieczorem na żaglowcu Dar Pomorza obejrzeliśmy wzruszającą sztukę pt. „Kursk”, w wykonaniu aktorów z Teatru im. Gombrowicza. To dramatyczna opowieść o rosyjskiej łodzi podwodnej, która została zniszczona w wyniku wybuchu w sierpniu 2000 roku. Cała 118-osobowa załoga zginęła tragicznie na skutek rosyjskich odmów przyjęcia pomocy od krajów zachodnich. To był ostatni i niezapomniany punkt programu naszej wycieczki.

Kolejnego dnia wróciliśmy pociągiem do Płocka.

Dziękujemy dyrektorowi szkoły, Robertowi Majewskiemu, i Magdalenie Kosielińskiej, dyrektorce Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie za pomoc w organizacji wycieczki. Słowa podziękowania kierujemy też pod adresem starosty płockiego Sylwestra Ziemkiewicza za przekazaną pomoc finansową.

Uczestnicy obozu naukowego Gdynia 2022.

P.S. Obóz naukowy wymyśliła i zorganizowała Jolanta Sochacka, nauczycielka fizyki i chemii w naszej szkole. Pani Joli pomagała Sylwia Witkowska, szkolna anglistka.

Galeria zdjęć kliknij