Łączy nas wspólna historia

Z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania w gettcie warszawskim odbyło się spotkanie z zastępcą kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich w płocku Rafałem Kowalskim. W czasie spotkania dzieci z klas III-VI wysłuchały opowieści i kulturze żydowskiej i obyczajach tego boleśnie doświadczonego podczas II wojny światowej narodu. Rafał Kowalski przybliżył dzieciom najważniejsze żydowskie święta, pokazał i opowiedział o najważniejszych symbolach kultury żydowskiej – menorze, Gwieździe Dawida i Torze, wskazując na wspólne dla chrześcijan i Żydów dziedzictwo religijne – Stary Testament.Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.