Witamy na naszej NOWEJ stronie internetowej

Festiwal filmowy WATCH DOCS – Masz prawa, człowieku!

Festiwal filmowy WATCH DOCS – Masz prawa, człowieku!

Już po raz drugi nasi uczniowie z klas 5. i 6. wyjechali na festiwal WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie. Jest to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce, który i w Płocku ma już swoją wierną publiczność. W piątek obejrzeliśmy „Szlak gringo”. Reżyserka filmu, Pegi Vail, dokumentując przez dziesięć lat rozwój turystyki w tak odległych miejscach, jak Boliwia, Tajlandia, Bhutan czy Mali, zgromadziła przekonujące dowody na to, że charakterystyczne dla nowej generacji turystów dążenie do odkrywania miejsc nietkniętych stopą białego człowieka niemal zawsze prowadzi do degradacji miejscowych społeczności. Rajskie plaże zmieniają się w gigantyczne imprezownie, a pustynie zamiast nomadów przemierzają terenówki wypełnione backpackersami. Z czasem zamiast turystów indywidualnych pojawiają się zorganizowane wycieczki, sieci hoteli, fast food i czartery. Cały proces zaczyna niepokojąco przypominać gentryfikację zachodnich miast – tyle, że miejscowi nie mogą po prostu wyprowadzić się do tańszej dzielnicy.

Jak piszą organizatorzy festiwalu „filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw. Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Prawa człowieka również kształtują nasze poglądy, wrażliwość i wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać świat społeczny. Do pewnego stopnia – naszym zdaniem wciąż zbyt małego – kształtują też sam ten świat. W filmach przestają być tylko abstrakcyjną ideą. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów naszych filmów.

Są to przede wszystkim filmy dokumentalne. Mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy”.

Skip to content