Dołączyliśmy do roju pszczelich bohaterów! Dzieci apelują do polityków: Chrońmy pszczoły!
21 marca, 2016
Wszystkie dzieci z naszej szkoły wzięły projekcie: „Pszczoła”. Projekt ma na celu uwrażliwienie dzieci na problem zagrożenia wyginięcia całego gatunku pszczół miodnych.
Od końca lat dziewięćdziesiątych pszczoły znikają z uli. Pszczelarze na całym świecie obserwują tego tajemnicze i nagłe przypadki. Zmniejsza się także drastycznie liczba pszczelich rodzin. Tymczasem pszczołom zawdzięczamy coś więcej niż tylko miód czy inne produkty pszczele: są one kluczowe dla produkcji żywności, ponieważ to one zapylają rośliny, które spożywamy. Trzmiele, pszczoły samotnice i inne owady, np. motyle, osy i muchówki – wszystkie te owady pracują od świtu do nocy, zapylając rośliny uprawne i dziko rosnące. Co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, zależy od aktywności owadów zapylających. To owadom zapylającym zawdzięczamy warzywa takie jak pomidory czy cukinia, owoce takie jak jabłka, orzechy – na przykład migdały, czy zioła służące nam za przyprawy; Dotyczy to także olejów jadalnych – na przykład oleju rzepakowego. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Jesteśmy od nich uzależnieni, a one umierają – w coraz większej skali. Śmierć pszczół to nasz ludzki problem. Nasze życie zależy od ich istnienia.
Zajęcia miały na celu pokazać rolę człowieka w zapobieganiu temu zagrożeniu. Pszczoły miodne i dzikie owady zapylające odgrywają kluczową rolę w rolnictwie i produkcji żywności. Niestety, obecnie stosowany model rolny oparty na agresywnym wykorzystaniu substancji chemicznych zagraża zarówno jednym, jak i drugim, przez co stwarza niebezpieczeństwo dla łańcucha dostaw żywności. Opublikowany przez Greenpeace raport pokazuje, że istnieją mocne dowody naukowe wskazujące, że neonikotynoidy i inne pestycydy są w dużym stopniu odpowiedzialne za proces ginięcia pszczół.
Mając to na uwadze, apelujemy do polityków o podjęcie następujących działań:
- Wprowadzenia natychmiastowego i całkowitego zakazu stosowania pestycydów szkodliwych dla pszczół i innych owadów zapylających, poczynając od siedmiu najbardziej niebezpiecznych: imidakloprydu, tiametoksamu, klotianidyny, fipronilu, chloropiryfosu, cypermetryny i deltametryny.
- Przyjęcia narodowych planów ochrony owadów zapylających:
- monitorowania stanu zdrowia pszczół miodnych i innych owadów zapylających!
- kompleksowej ocena ryzyka stosowania pestycydów i zmniejszenie skali wykorzystywania ich w produkcji w rolnictwie i nie tylko
- wspierania i promocji praktyk rolniczych mających korzystny wpływ na życie owadów – np. rotacji upraw (płodozmianu),
- ustanawiania obszarów proekologicznych na poziomie indywidualnych gospodarstw,
- wspierania ekologicznych metod upraw,
- zwiększenia ochrony naturalnych i półnaturalnych siedlisk wokół obszarów rolniczych, a także wzmacnianie bioróżnorodności pól uprawnych.
- Zwiększania finansowania badań, rozwoju i ekologicznych praktyk rolnych polegających na odchodzeniu od chemicznych metod ochrony roślin i stosowaniu rozwiązań opartych na bioróżnorodności, chroniących przed szkodnikami wzmacniających odporność całego ekosystemu. Politycy Unii Europejskiej powinni przeznaczać więcej środków na badania w dziedzinie rolnictwa ekologicznego – w ramach WPR (płatności bezpośrednie) i programu Horizon 2020 (unijny program badawczy).
Zajęcia warsztatowe przeprowadziła Kamila Marczak.