Feryjne atrakcje bez nudy

Zimowy odpoczynek od nauki dla dzieci z naszej szkoły i przedszkola upłynął pod hasłem: „FERIE BEZ NUDY”. Każdy z 10 dni wypełniony był wydarzeniami kulturalnymi, rekreacją oraz edukacją przez zabawę. Uczestnicy skorzystali m.in. z warsztatów lepienia i szkliwienia glinianych ozdób, współzawodnictwa na kręgielni, jazdy na łyżwach, czy nauki podstaw alpinizmu na ściance wspinaczkowej. Nie zabrakło również seansu bajkowego w kinie, pokazów w akwariach płockiego ZOO, zabawy w astronomów w planetarium, obserwacji słońca przez helioskop, pieczenia faworków oraz poszukiwania równowagi ciała i ducha na zajęciach AIKIDO. Kulminacyjnym punktem okazała się wycieczka do Oporowa i Żychlina; po zwiedzeniu rezydencji arcybiskupa Władysława Oporowskiego wzniesionej w XV w. uczestnicy odwiedzili Państwa Halinę i Jana Petera, którzy od 25 lat produkują bożonarodzeniowe opłatki. Na miejscu największy entuzjazm dzieci wywołała oczywiście możliwość skosztowania świeżo upieczonych opłatków oraz widok kolorowych opłatków, przeznaczonych do wigilijnego dzielenia się ze zwierzętami.

FERIE BEZ NUDY to wspaniała alternatywa na aktywne i interesujące spędzanie wolnego od nauki czasu przez dzieci i młodzież z terenu gminy Radzanowo. Inicjatywę tą zapoczątkowała kilka lat temu rada rodziców przy Szkole Podstawowej im. Cz. Hińca w Rogozinie. Ubiegłoroczna decyzja Wójta Gminy Radzanowo Sylwestra Ziemkiewicza poszerzyła tę formułę do wymiaru ogólnogminnego. Program zyskuje coraz szersze grono chętnych; w tym roku blisko 200 osób w wieku 6-16 lat zadeklarowało udział w zajęciach, a codzienna frekwencja oscylowała w przedziale 100-130 uczestników.

Tegoroczną edycję charakteryzował szeroki wachlarz atrakcji, gdyż zarówno rodzice, jak i gminne instytucje odpowiedzialne za rozwój i edukację dzieci i młodzieży podjęły się współfinansowania planowanych wydarzeń. Organizatorzy tj. Zespół Szkolno-Przedszkolny z Rogozina, Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie oraz Zespół Szkół w Radzanowie otrzymali wsparcie finansowe także od rad rodziców z Radzanowa i Rogozina, które przeznaczyły m.in. środki finansowe pozyskane z odpisu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników odegrali wolontariusze, w tym nasi rodzice: Joanna Borychowska, Monika Dylewska, Anita Gontarek, Anna Górecka, Agnieszka Jankowska, Ewa Kukawska, Ewa Machowska, Marta Ostrowska, Marcin Ostrowski, Joanna Wróblewska, Anna Wendołowska, panie ze Stowarzyszenia „Anielski Kredens” – Krystyna Hejna i Jadwiga Wolińska oraz nauczyciele z Rogozińskiej podstawówki: Marlena Kącicka, Katarzyna Kobrzyńska, Małgorzata Konopacka, Małgorzata Majewska, Eliza Marszałek, Norbert Pałysa, Małgorzata Racka, Anna Śliwińska, Krystyna Tron, Agnieszka Tyńska, Magdalena Walawska, Maria Wieczorek, Marzena Woźniak-Trojanowska.

FERII BEZ NUDY 2017 przyniosły najmłodszym mieszkańcom gminy Radzanowo wiele uśmiechów, radości i beztroskiej zabawy połączonej z edukacją, kulturą i sportem. Inicjatywa zbiera pochlebne opinie rodziców, którzy w ten przystępny sposób mogli uatrakcyjnić swoim pociechom zimowy odpoczynek od nauki.