Czwartki z bajką. W naszym przedszkolu dzieci kochają książki

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie, w przedszkolu czy w szkole pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw.

Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. W związku z tym nasze działania w tym kierunku, wspierane są również przez zapraszanych do przedszkola gości.

Jeszcze 8 grudnia kolejnym więc naszym gościem była „ciocia-babcia” Lenki, Aneta Nakwaska, zaś 15 grudnia przybył do przedszkola tata Darii – Wojciech Borychowski. Pani Aneta zasłuchanym dzieciom przeczytała „Calineczkę”, natomiast pan Wojtek „Lampę Aladyna”.

W nowym już roku odbyły się dwa integracyjne bajkowe spotkania. 26 stycznia dla obydwu grup „Pinokia” czytała Anna Pałysa, a 22 lutego „Królewnę Śnieżkę” – Grażyna Cnotkowska.

Na kolejne „czwartki z bajką” zaproszenie przyjęły dwie mamy najmłodszych przedszkolaków, i tak: 2 marca „Księżniczkę na ziarnku grochu” przeczytała dzieciom Monika Pawłowska – mama Julka, a 23 marca „Małą Syrenkę” Ewa Jodłowska – mama Natalki.

Bardzo dziękujemy gościom za udział w naszej przedszkolnej akcji głośnego czytania dzieciom.

Pomysłodawczynią Czwartków z Bajką jest Beata Kisio – nauczyciel-wychowawca młodszej grupy przedszkolnej.