Dopalacze i używki. Jak unikać zagrożeń? Odpowiedzi udzielił spektakl teatralny

Dzieci z klas IV-VII obejrzały w piątek spektakl profilaktyczno-edukacyjny „Zostań ze mną”, zagrany przez objazdowy teatr Blaszany Bębenek. Spektakl ukierunkowany był na problem dopalaczy i używek.

Wielu młodych ludzi uważa, że sprawa dopalaczy czy innych używek istnieje tylko w telewizji, gdzieś daleko od nas, a żaden problem nie dotknie ich osobiście. Dopalacze reklamowane są często jako bezpieczna alternatywa dla narkotyków i alkoholu. Mimo to, ich szkodliwe dla psychiki i organizmu działanie ciągle jest odkrywane. Coraz więcej młodych ludzi trafia do szpitala z objawami zatrucia, a pomimo walki z nielegalną sprzedażą są coraz bardziej dostępne. W naszym spektaklu pokazane zostały skutki zażycia dopalaczy, a także przyczyny, poprzez które młodzież po nie sięga.

Nastoletni Paweł wiedzie normalne życie, któremu rodzice poprzez ciężką pracę zapewniają wszystko czego mu potrzeba. Nie zawsze potrafi to docenić, a od nauki ucieka w telewizję i zabawę. Początkowo z niechęcią, ale za namową otoczenia postanawia spróbować czym są dopalacze. To sprawia, że ten dzień skończy się inaczej niż wszystkie i odmieni życie pozostałych bohaterów przedstawienia.