Dzień z Książką w listopadzie

Ubiegłoroczna akcja głośnego czytania „Czwartek z bajką”, w tym roku kontynuowana jest jako „Dzień z książką”.

Zaproszeni goście będą czytali najmłodszej grupie przedszkolaków książki (lub ich fragmenty) z tzw. „Złotej Listy”, polecane przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz pozycje autorów polskich i zagranicznych, które zostały uhonorowane różnymi, prestiżowymi nagrodami literackimi (min. KSIĄŻKA ROKU – NAGRODA LITERACKA POLSKIEJ SEKCJII IBBY, KONKURS LITERACKI IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO).

W listopadzie w akcję głośnego czytania dzieciom włączyli się nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Krystyna Tron przeczytała przedszkolakom książkę pt.: „Dokuczalska” Joanny Fabickiej, Justyna Drajkowska – kilka opowiadań z książki pt.: „Cudaczek – Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej, zaś Joanna Lis „Wścibskich” Doroty Gellner. Pomysłodawczynią akcji jest wychowawczyni maluchów – Beata Kisio.

Co daje głośne czytanie dzieciom?

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika  – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i  umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego,  z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści.
Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. W naszym przedszkolu uzupełniamy domowe czytanie, a tam gdzie całkiem go brak, dajemy szansę codziennego kontaktu z książką. Proponujemy:
•    codzienne czytanie dzieciom przez nauczycielki przedszkola
•    regularnie zapraszamy rodziców, dziadków i innych dorosłych (przedstawicieli ciekawych zawodów, aby  czytali dzieciom)
•    współpracujemy z pobliską Filią biblioteki gminnej oraz biblioteką szkolną,  gdzie dzieci zapoznają się
z różnymi działami biblioteki, książkami i czasopismami, panie bibliotekarki czytają dzieciom i organizują zajęcia zainspirowane literaturą dla najmłodszych.

Kampania „ Cała Polska czyta dzieciom” jest skierowana głównie do rodziców. Głośne czytanie dziecku wzmacnia więź rodziców z dzieckiem i zapewnia mu zdrowy rozwój emocjonalny. Nawyki umysłowe, przekonania i system wartości powstają w dzieciństwie. Głośne czytanie to potężna stymulacja mózgu. Dzieci, którym dużo się czyta rozwijają się lepiej niż ich rówieśnicy.
Co daje wspólne czytanie?
•    buduje mocną więź między rodzicem, a dzieckiem
•    niezwykle stymuluje rozwój dziecka
•    rozbudowuje słownictwo malucha, poszerza wiedzę
•    rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię
•    uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie
•    stymuluje rozwój emocjonalny rozwija wrażliwość i empatię
•    uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę postaw
•    sprzyja szybszemu samodzielnemu myśleniu, a później i czytaniu, i pisaniu
•    chroni przed uzależnieniem oglądania telewizji i korzystania z komputera
•    kształtuje nawyk czytania przez cale życie

Aby dziecko mogło korzystać z książki w sposób twórczy, trzeba mu pomóc. Aby uzyskać pomyślne efekty wychowawcze ważny jest  starannie dobrany i przemyślany dobór książek do czytania, w zależności od wieku dziecka i jego rozwoju.