Brzechwo-klasa. Konkurs plastyczny rozpoczął projekt edukacyjny poświęcony Janowi Brzechwie

Właśnie przystąpiliśmy do realizacji projektu „Brzechwo-klasa”. Projekt poświęcony jest wspaniałemu pisarzowi dla dzieci – Janowi Brzechwie.

Pierwszym etapem projektu był konkurs plastyczny. Eliminacje przeprowadzono w dwóch kategoriach. Zadaniem uczniów z klas I – III było wykonanie ilustracji do wybranego wiersza Jana Brzechwy. Chętni uczniowie z klas IV – VII wcielili się w rolę architektów tworząc makietę na podstawie utworu pt. „Akademia pana Kleksa”.

Do biblioteki szkolnej wpłynęła niemała ilość przepięknych prac, z których stworzono wystawę. Odwiedziły ją klasy 0-IV wraz z nauczycielami. Dzięki wystawie uczniowie poznali różne techniki ilustratorskie. Przypomnieli sobie również  tytuły wierszy Brzechwy zgadując je na podstawie wykonanych prac.

Dzieci z młodszej kategorii wiekowej bardzo aktywnie wzięły udział w przedsięwzięciu. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie ilustracje wymagały ogromnego wkładu pracy i zaangażowania ze strony uczniów oraz rodziców. Jako główne kryterium przyjęto samodzielność wykonania pracy konkursowej. Po burzliwych obradach wybrano trzy ilustracje oraz trzy makiety, które zostały przewiezione do Biblioteki Pedagogicznej, gdzie wezmą udział w kolejnym etapie. W ramach „Brzechwo-klasy” wkrótce odbędą się kolejne wydarzenia, związane z życiem i twórczością poety.

Szkolnym koordynatorem projektu jest Olga Sawicka, polonistka i nauczycielka historii.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na uroczystej akademii pod wdzięczną nazwą „Wesoły świat Jana Brzechwy”.

„Brzechwo-klasa” to projekt czytelniczy, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Władysława Broniewskiego nr 20 oraz  Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku.

Projekt „Brzechwo-klasa” będzie trwał do maja bieżącego roku, a jego głównym celem jestem uświetnienie 120. rocznicy urodzin słynnego bajkopisarza.