Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole, w miniony piątek, odbyła się uroczysta akademia.  Celem przedsięwzięcia było uczczenie pamięci o podziemiu niepodległościowym oraz popularyzacja wiedzy na temat wysiłku żołnierzy wyklętych w walce o niepodległą Polskę.

Zbigniew Herbert napisał o nich: Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich długo milczy (Wilki). Zniszczono ich fizycznie, niszczono moralnie w oczach społeczeństwa, nie mieli prawa istnieć w narodowej pamięci. Żołnierze niezłomni pochowani z dala od miejsc zamieszkania, często bez mogiły, bez należnej czci, przypominają nam czym jest wolność, Ojczyzna, odwaga, poświęcenie.

Zaprezentowany spektakl słowno – muzyczny przybliżył oglądającym historię Polski od epoki średniowiecza po czasy powojenne. Najważniejszym punktem scenariusza akademii było przedstawienie sylwetek niezłomnych bohaterów: rotmistrza Witolda Pileckiego pseud. Witold oraz Danuty Siedzikówny pseud. Inka . Dzięki zaangażowaniu uczniów, społeczność szkolna mogła obejrzeć wzruszające przedstawienie, a prezentacja multimedialna pomogła zrozumieć losy partyzantów nawet młodszej widowni. Zwieńczeniem akademii było fantastyczne, chwytające za serce wykonanie przez zespół szkolny piosenki Kocham wolność z repertuaru Chłopców z Palcu Broni. Program artystyczny powstał pod kierunkiem polonistki, Olgi Sawickiej przy pomocy nauczycieli: Norberta Pałysy, Marleny Kącickiej i Iwony Zalewskiej.