Nasi harcerze przywieźli ze Słowacji Betlejemskie Światełko Pokoju

Szkolna drużyna harcerska, razem z drużynami z Radzanowa, Gąbina, Bodzanowa, Bielska, Łęgu, Sikorza wyruszyła w trzydniową wycieczkę po Światełko Betlejemskie. Wyjazd zaczął się wczesnym rankiem w piątek 14.12.2018 r, o godzinie 5:00. Około godziny 13:00 harcerze dotarli do Krakowa, tam zwiedzali miasto oraz odwiedzili Muzeum Armii Krajowej. Następnie wyjechali na obiado-kolację do miejsca noclegowego w Białym Dunajcu. Po kolacji udali na wieczorną wyprawę po okolicy. W sobotę zaczęli dzień od wyjazdu do Zakopanego, tam zwiedzali „Krupówki” oraz udali się na przejazd kolej linową – torową Gubałówkę. Po tym pojechali na Termy do Szaflar. Wieczorem odbyło się ognisko harcerskie. Ostatniego dnia wczesnym rankiem harcerze wyruszyli na Słowację, do miejscowości Poprad, aby odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju. Uroczystość przekazania miała miejsce podczas wspólnej, słowacko-polskiej Mszy Św.
Po mszy harcerze udali się w podróż do domu, późnym wieczorem wrócili do Płocka. Szkolnymi harcerzami opiekowali się druhowie: Iwona Zalewska i Kamil jakubowski.

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Znaczenie:

Za pośrednictwem harcerzy światło dociera do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in. Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu i Prymas Polski. Polscy harcerze przekazują światło również do wschodnich sąsiadów – do Rosji, na Litwę, Białoruś, Ukrainę. Czasami na zachód Niemiec i na Północ Danii.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole. Relacja zdjęciowa z wyjazdu kliknij