Witamy na naszej NOWEJ stronie internetowej

Kolejne spotkanie w ramach programu profilaktycznego UNPLUGGED

Kolejne spotkanie w ramach programu profilaktycznego UNPLUGGED

Uczniowie klasy 6 uczestniczyli w drugich zajęciach z zakresu profilaktyki uzależnień. Tym razem skupiono się na problemie nadmiernego nadużywania telefonów komórkowych przez dzieci oraz młodzież. Warto wspomnieć, iż sami uczniowie zaproponowali ten temat. Zdają sobie sprawę, że nadużywanie smartfonów staje się coraz większym problemem wśród nastolatków. W związku z tym przedstawiono uczniom symptomy świadczące o tym, że korzystanie z urządzeń mobilnych przeradza się w istotny problem, jakim jest fonoholizm.

Uzależnienie od telefonu (smartfonu) należy do grupy uzależnień behawioralnych (podobnie jak uzależnienie od gier komputerowych, seksoholizm, czy nałogowy hazard). Ze względu na rozpowszechnienie tego zjawiska w ostatnich latach, fonoholizm można uznać za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Bywa on także postrzegany jako jedna z postaci cyberuzależnienia, czyli uzależnienia od technologii cyfrowych lub od treści przekazywanych przez takie urządzenia.

Przedstawiono uczniom destrukcyjny wpływ nadmiernego korzystania z telefonów na zmiany w obszarze mózgu. Uczniowie dowiedzieli się, że zmiany w mózgu fonoholika są takie same, jak u osób biorących narkotyki lub nadużywających alkoholu. Takie mózgi po prostu zmniejszają swoją objętość – innymi słowy – kurczą się.   

Po zakończeniu dyskusji, uczniowie obejrzeli film naukowy szczegółowo ukazujący problem nadużywania telefonów w społeczeństwie XXI wieku.

Fonoholizm jest obszernym tematem, który będzie kontynuowany na kolejnych zajęciach w ramach profilaktyki uzależnień.

Skip to content