3 maja. Święto Konstytucji

9 maja w Szkole Podstawowej im. Cz. Hińca w Rogozinie odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto to jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, czyli nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli.

Pierwszy tekst Konstytucji nie był obszerny – liczył tylko 11 stron. Opisano w nim ustrój prawny Rzeczypospolitej, zasady funkcjonowania społeczeństwa i państwa oparte na koncepcji demokratyzacji stosunków społecznych, uregulowano organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli, wprowadzono ustrój monarchii konstytucyjnej z silną władzą przedstawicielską oraz zastosowano trójpodział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. W pierwszej polskiej ustawie zasadniczej przyjęto również nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. Władzę ustawodawczą sprawował sejm, złożony z dwóch oddzielnych izb, a posłów uznano za reprezentantów całego narodu, bez związania instrukcjami sejmikowymi. Zniesiono również zasadę liberum veto.

Konstytucja 3 Maja była kompromisem królewsko-szlacheckim pomiędzy programem monarchiczno-konstytucyjnym Stanisława Augusta a republikańskim Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego oraz Hugona Kołłątaja i stanowiła wyraz głębokiego patriotyzmu jej twórców.

Obecnie jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Dziękujemy uczniom z klasy VIII za zaangażowanie oraz pracę w przygotowanie akademii, a także uczniom ze szkolnego chóru oraz zespołu muzycznego.

Ogromne podziękowania składamy na ręce pani Agnieszki Wójcik i pani Olgi Sawickiej za przygotowanie uczniów oraz za opiekę nad wydarzeniem. Dziękujemy również pani Marlenie Kącickiej za piękną dekorację sceniczną oraz panu Norbertowi Pałysie za przygotowanie oprawy muzycznej.

W czasie uroczystości dyrektor szkoły wraz z nauczycielką historii, Olga Sawicką, wręczyli Ani J., uczennicy klasy szóstej, historyczna książkę „Świt królestw”, aby nagrodzić i upamiętnić sukces dziewczynki w konkursie historycznym.