Uczymy tolerancji
13 stycznia, 2023
Z okazji Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych uczniowie klasy piątej wspólnie omawiali problemy z jakimi borykają się każdego dnia osoby niepełnosprawne. Zastanawiali się także jak działać i pomagać osobom, które przez swoje ograniczenia czują się często dyskryminowane i nierozumiane.
Na parterze naszej szkoły powstała gazetka przypominająca o tym ważnym dniu.
Z kolei klasa 1 dowiedziała się, czym jest tolerancja. Jak wiadomo szkolna codzienność stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można uczyć się tolerancji albo ją doskonalić. Są uczniowie z wadami wzroku, alergicy, uczniowie o innym kolorze skóry, otyli albo bardzo szczupli, bogaci i biedni, niepełnosprawni i obarczeni wieloma chorobami, które stwarzają problemy w codziennym funkcjonowaniu. Warto, aby uczniowie od najmłodszych lat zdawali sobie sprawę, że mimo różnic każdy jest sobie równy. Nie wolno śmiać się i poniżać innej osoby tylko dlatego, że ma inne upodobania, inaczej wygląda itd. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne utrwalające nabytą wiedzę .
Doskonałą puentą powyższych rozważań jest cytat z książki Wojciecha Świdziniewskiego, pt. ”Kłopoty w Hamdirholm”:
„Tolerancja nie oznacza, że mamy kogoś lubić za to, że jest inny. Tolerancja jest wtedy, kiedy nie rzucamy się z nożem na kogoś, kto ci nie odpowiada.”
Działania odbyły się w ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi”. Koordynatorka: Anna Królikowska.
Zdjęcia kliknij