Klasa szósta na zamku w Oporowie
14 maja, 2024
12 kwietnia klasa szósta pojechała na wycieczkę do zamku w Oporowie. Jest to ceglany zamek, wzniesiony w stylu gotyckim w latach 1434–1449 we wsi Oporów pod Kutnem przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Dawniej stanowił centrum rozległych dóbr ziemskich rodu Oporowskich herbu Sulima. W 2007 został wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów. Przez długi czas Zamek w Oporowie należał do Oporowskich, dumnie prezentując ich znaczenie w kraju. Później panowały w nim inne osoby.
Najpierw uczniowie zwiedzali zamek z przewodnikiem, słuchając różnych informacji na temat pomieszczeń, ludzi go zamieszkujących, jego właścicieli, przedmiotów codziennego użytku. Mieli okazję posłuchać opowieści z różnych epok, poznać legendy związane z zamkiem, obejrzeć obrazy oraz inne dzieła, zaznajomić się z architekturą wewnątrz zamku oraz na zewnętrz oraz uzyskać informacje na temat herbu.
Od 1949 roku budowla jest siedzibą muzeum w którym można znaleźć ekspozycję wnętrz dworskich. Eksponaty pokazują jak to kiedyś, za czasów szlacheckich było. Zdecydowanie jest na czym zawiesić oko – kontrast między kulturą szlachecką, a obecną modą chociażby w projektowaniu mebli, jest imponujący. Wszystkie pomieszczenia posiadają ciekawe eksponaty. Zamek otacza park zajmujący 11 hektarów pełnych magii rzadkich gatunków drzew, jak orzech czarny czy lipa amerykańska, ale też bardziej pospolitych, typu jesion czy kasztanowiec oraz jest otoczony wodą (która pokazuje fosę, czyli rów otaczający zamek lub miasto w celach obronnych).
Zamek w Oporowie gościł również na wielkim ekranie w filmach, lub serialach, np. „Tańczący Jastrząb”, „Rycerze i rabusie”, „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”, „Ekstradycja”, „Przeprowadzki”, „Korona Królów”, ekranizacja opowiadania Oscara Wilde’a „Ducha z Canterville”, „Horsztyński”.
Następnie uczniowie wcielili się w rolę detektywów, rozwiązując na czas w wyznaczonych grupach różne zadania, typu odgadywanie haseł krzyżówki, znajdowanie odpowiednich eksponatów, obrazów, odpowiadanie na pytania, uzupełnianie informacji na temat herbu. Szóstoklasiści musieli wykazać się również zręcznością oraz dokładnością.
Wyjazd bardzo się uczniom podobał. Okazało się, iż zwiedzanie oraz wizyta w muzeum wcale nie muszą być nudne.
Organizatorką wycieczki była wychowawczyni szóstoklasistów, Joanna Lis.