Witamy na naszej NOWEJ stronie internetowej

Klasa VI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS

Klasa VI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym około 70 000 widzów w całej Polsce. Od kilka lat Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki prezentuje najciekawsze filmy Festiwalu. Klasa VI obejrzała film „Lato z Antonem”. Anton Belakov ma 12 lat. Dla chłopców w jego wieku lato powinno być czasem przygód i zabaw. Tymczasem, podobnie jak wiele rosyjskich dzieci, Anton spędza lato w szkole Kaskad – obozie wojskowym dla młodzieży. Podczas pobytu w koszarach zajmuje się podnoszeniem kondycji fizycznej, modlitwą i szkoleniem z zakresu broni. Styka się tam również z antyczeczeńską propagandą. Interesującą prelekcje na temat filmu przygotowała Iwona Markiewicz z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Nasi uczniowie do odbioru filmu zostali przygotowani przez polonistkę, Agnieszkę Wójcik.

Festiwal filmów o prawach człowieka to pomysł, który w ostatniej dekadzie odniósł sukces na wszystkich prawie kontynentach. Co roku powstają nowe takie festiwale, ostatnio nawet w krajach, gdzie prawa człowieka są naruszane systemowo.

Szczególne miejsce w globalnym ruchu festiwali filmów o prawach człowieka zajmuje Europa Środkowa. Środkowoeuropejskie festiwale filmów o prawach człowieka wyróżnia postawienie na film dokumentalny i osadzenie w tradycji antytotalitarnej, która nie tak dawno odniosła w naszym regionie świata spektakularne zwycięstwo.

Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw. Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Prawa człowieka również kształtują nasze poglądy, wrażliwość i wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać świat społeczny. Do pewnego stopnia – naszym zdaniem wciąż zbyt małego – kształtują też sam ten świat. W filmach przestają być tylko abstrakcyjną ideą. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów naszych filmów.

Są to przede wszystkim filmy dokumentalne. Mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy.

Skip to content