Witamy na naszej NOWEJ stronie internetowej

Tygodnik Płocki o 8. Szkolno-parafialnym Festiwalu Kolęd w Rogozinie – Kultywowanie tradycji

Tygodnik Płocki o 8. Szkolno-parafialnym Festiwalu Kolęd w Rogozinie – Kultywowanie tradycji

Przedstawiamy tekst Grzegorza Szkopka, redaktora Tygodnika Płockiego. Tygodnik Płocki który objął w tym roku swoim patronatem nasz 8. Szkolno-Parafialny Festiwal Kolęd.

Po raz ósmy w parafialnym kościele w Rogozinie (gm. Radzanowo) odbył się Szkolno-Parafialny Festiwal Kolęd i Pastorałek.
Od samego początku ideą festiwalu jest chęć prezentowania dorobku artystycznego dzieci i młodzieży, a także kultywowanie tradycji wspólnego kolędowania i muzykowania. – To kolejny festiwal, kiedy wspólnie śpiewamy kolędy, tak mocno wrośnięte w polską tradycję. Cieszę się, że tak wielu młodych ludzi chce wspólnie śpiewać. Że chcecie tym śpiewem chwalić narodziny Pana Jezusa – mówił, otwierając festiwal ks. Janusz Wiśniewski, proboszcz parafii pw. św. Faustyny – Apostołki Miłosierdzia Bożego.To właśnie parafia jest jednym z organizatorów festiwalu. W tym gronie są także Szkoła Podstawowa im. Czesława Hińca w Rogozinie oraz Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie.

W festiwal zaangażowani byli też szkolny komitet rodzicielski i Stowarzyszenie „Anielski kredens” z Rogozina. To właśnie rodzice i panie ze stowarzyszenia przygotowały kanapki, ciasta, ciepłe napoje dla uczestników imprezy.

Ponad 30 uczestników zaprezentowało się tradycyjnie w czterech kategoriach: soliści, chóry, zespoły wokalne i zespoły wokalno-instrumentalne. Tradycyjnie najwięcej wykonawców wystąpiło w gronie solistów. W repertuarze festiwalu znalazły się najpiękniejsze i najbardziej znane polskie kolędy.
Zanim jednak wykonawcy pojawili się na scenie, zasady festiwalu przybliżył Robert Majewski, dyrektor rogozińskiej szkoły. Podczas festiwalu jury złożone z muzyków przyznaje każdemu wykonawcy punkty. Maksymalnie można ich zdobyć 100. Za połowę punktów jest dyplom uczestnictwa, od 50 do 69 pkt. – brązowa gwiazda, od 70 do 89 – srebrna gwiazda, a od 90 pkt. – złota gwiazda. Jest też przyznawane Grand Prix. Zdobywa go wykonawca, który zdobędzie największą liczbę punktów.

W tegorocznej edycji festiwalu nie było dyplomów uczestnictwa czy brązowych gwiazd. Wszyscy uczestnicy zdobyli srebrne lub złote gwiazdy. – Poziom był bardzo wysoki i mieliśmy naprawdę dużo pracy – przyznał Maciej Bieniek, przewodniczący jury.

W tym roku z festiwalu ze złotymi gwiazdami w gronie solistów wyjechali Jakub Kwiatkowski, Oliwia Kwiatkowska, Julia Jasińska, Laura Fleming, Gabriela Nobis, Natalia Pęcherzewska. Wśród zespołów wokalnych złote gwiazdy zdobyli duet Filip Mrozowski i Kamil Borowski (SP nr 22 w Płocku) oraz zespół osiedla nr 6 w Sierpcu (grupa młodsza). Wśród zespołów wokalno-instrumentalnych złote gwiazdy trafiły do zespołów osiedla nr 6 w Sierpcu, zespołu No Name z Rogozina i ADHD z Centrum Kultury i Sportu z Radzanowa. W gronie chórów złotą gwiazdę otrzymał chór SP nr 22 w Płocku, prowadzony przez Łukasza Grockiego. Płocki chór zdobył także Grand Prix rogozińskiego festiwalu.

On także oprócz dyplomów otrzymał kosz słodyczy ufundowany przez radnego powiatowego Pawła Jakubowskiego. – Ten festiwal na stałe wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń w naszej gminie. Z roku na rok się rozrasta, a jego organizatorom należą się słowa uznania – mówił na zakończenie imprezy wójt Radzanowa Sylwester Ziemkiewicz. To on wspólnie z radnymi powiatowymi i gminnymi wręczał dyplomy uczestnikom festiwalu. Zamykając imprezę ks. Janusz Wiśniewski zaproponował oficjalnym gościom, by to oni w kolejnej edycji festiwalu utworzyli odrębną kategorię i wystąpili na scenie. Pomysł spotkał się ze sporym zainteresowaniem.

http://www.tp.com.pl/region/kultywowanie-tradycji.html

Skip to content