Bardzo mali naukowcy

Dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej rozpoczęły cykl zajęć pod nazwą „Mały naukowiec”. Pierwszym doświadczeniem jakie wykonały było „Czary Mary”, w trakcie którego poznawały właściwości wody i prawa fizyki jakie na nią działają.

Przebieg doświadczenia:

1. Napełniamy szklankę lub kieliszek wodą.
2. Przykrywamy szklankę kartką papieru.
3. Szybkim ruchem odwracamy szklankę do góry dnem i zabieramy rękę.

Po odwróceniu naczynia, woda nie wylewa się. Jest ona utrzymywana w naczyniu dzięki działaniu ciśnienia atmosferycznego.

Dzielne Skrzaty były zachwycone tym doświadczeniem i już czekają na kolejne.

Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia jej są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym. Stanowią one podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych dziecka.
Nowy cykl zajęć to pomysł wychowawczyni najmłodszej grupy przedszkolnej, Anny Pałysy. Relacja zdjęciowa kliknij…