Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z poradnikiem „ABC Cyberbezpieczeństwa”. Publikacja została opracowana przez ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej  Państwowego Instytutu Badawczego (NASK-PIB) w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Jest to poradnik, który w przystępny dla każdego sposób przybliża terminologię szeroko pojętego świata internetu. Jest podzielony na cztery kluczowe dla użytkownika sieci obszary:

• cyberbezpieczeństwo;
  • higiena cyfrowa;
  • profilaktyka;
  • wsparcie.

W poradniku znajduje się m.in. 157 ułożonych alfabetycznie definicji z obszarów cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, profilaktyki i wsparcia, a także obszerna bibliografia, z odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia.

Poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa” dostępny jest na bezpłatnej platformie e-learningowej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej pod linkiem: ABC Cyberbezpieczeństwa.

Warto także korzystać z innych funkcjonalności i zasobów wiedzy platformy OSE IT Szkoła (it-szkola.edu.pl) . Na parterze naszej szkoły również powstała gazetka zawierająca najważniejsze zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.