Kącik bajek terapeutycznych

Dzieci chore i niepełnosprawne spotykają się z negatywnym nastawieniem rówieśników , którzy nie wiedzą jak reagować na odmienność , nie rozumieją jej, boją się. Dając dziecku szanse na poznanie i zrozumienie inności, uczymy dziecko otwartości, pomagamy mu pokonać lęki i zerwać z uprzedzeniami.

Dlatego w sali nr 15 (pierwsze pięto)  powstał kącik bajek terapeutycznych. Psychoedukacyjne opowiadania z serii „Bajki bez barier”, napisane przez Joannę M. Chmielewską, wprowadzają w świat chorych i niepełnosprawnych rówieśników. Każde opowiadanie przybliża charakterystyczne cechy danej dysfunkcji organizmu (epilepsja, zespół Aspergera, autyzm itp.), opisuje jasno jej symptomy (często z perspektywy dziecka dotkniętego tą chorobą, niepełnosprawnością lub zaburzeniem). Na końcu każdej książeczki znajdują się propozycje zabaw dla zdrowych dzieci, które mają na celu wzbudzenie empatii w stosunku do dzieci borykających się różnymi zaburzeniami , np. rozpoznawanie przedmiotów z zasłoniętymi  oczami, memory dźwiękowe itp.

Serię polecamy zarówno nauczycielom jak i rodzicom, przede wszystkim, aby nauczyć dziecko otwartości, wrażliwości, i tolerancji wobec niepełnosprawnych kolegów i koleżanek.

Działanie w ramach projektu „ Każdy inny – wszyscy równi”. Koordynatorka: Anna Królikowska.