Klasa siódma w Muzeum Wisły

10 listopada klasa siódma wybrała się na wycieczkę do Wyszogrodu. Naszym głównym celem było zwiedzanie Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej.

Muzeum podzielone jest na kilka części tematycznych. Podczas zwiedzania uczniowie obejrzeli eksponaty związane z Wisłą i jej znaczeniem gospodarczym w dawnych czasach, m.in. makiety statków pasażerskich i towarowych. Jedna z wystaw została poświęcona społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową zamieszkiwała w znacznym stopniu Wyszogród. Uczestnicy wycieczki z uwagą słuchali przewodnika, który opowiadał o kolejnych eksponatach, którymi były przedmioty codziennego użytku. Ponadto uczniowie mogli przyjrzeć się makiecie synagogi, czyli żydowskiej świątyni.

W muzeum można zobaczyć także bogate zbiory broni z czasów II wojny światowej. Wiele ekspozycji dotyczyło wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Wyszogrodu i okolic.

Na koniec obejrzeliśmy makietę najdłuższego w Europie mostu drewnianego, który dawniej służył miastu. Uczniowie podczas pobytu w muzeum wzięli udział w wykładzie archeologa, który opowiedział o swojej pracy oraz pokazał zdjęcia z wykopalisk. Widzieliśmy m.in. wykopaliska w Mąkolinie, które były prowadzone w 2005 roku. Uczniowie mogli wziąć do ręki stare monety, fragmenty naczyń glinianych i metalowych.

Ten wyjazd był ciekawą lekcją historii.

Organizatorką i pomysłodawczynią wycieczki była wychowawczyni klasy siódmej i nauczycielka historii, Olga Sawicka.

Zdjęcia z wycieczki kliknij