Mały Miś w świecie wielkiej literatury

Z inicjatywy Małgorzaty Padzik – wychowawczyni grupy „Jeżyków” – od stycznia tego roku realizowany jest projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci.

Podczas zajęć dzieci poznały historię misia Bruno, który odwiedzał przedszkola w całej Polsce , by wysłuchać bajek i poznać przedszkolaków. Projekt wywołał tyle pozytywnych emocji, że postanowiliśmy zapraszać misia do domów dzieci z naszej grupy. Wspólnie z dziećmi wybraliśmy misia, któremu nadaliśmy imię Misio Rysio, przygotowaliśmy dziennik podróży misia.  Dzieci podczas pobytu w przedszkolu losują karteczkę z imieniem dziecka, które zabierze misia do domu

Zadaniem dziecka, które wylosuje misia jest zaopiekowanie się maskotką (wspólne zabawy, spanie z misiem), a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc.

Czytanie dziecku na dobranoc to rytuał obecny w życiu przedszkolaków. W „Dzienniku Podróży” rodzice wpisują imię i nazwisko dziecka, tytuł przeczytanej książki oraz w ramce dziecko rysuje ilustrację przeczytanej bajki. W każdym domu miś może przebywać 2-3 dni, a potem z powrotem wraca do przedszkola.

Kornel Makuszyński powiedział iż „Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca”, dlatego w naszej grupie zapraszamy do naszych domów słońce wraz z pluszowym  przyjacielem. Projekt z pewnością przyczyni się do rozwoju czytelnictwa w tej grupie.