N jak niewidomy. Pierwszaki uczyły się pomagać osobom z dysfunkcją wzroku

W ramach Międzynarodowego Dnia Niewidomych w klasie pierwszej odbyła się pogadanka, projekcje filmów („N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”, „Alfabet Braille’a – pismo punktowe dla niewidomych”). Dzięki tym działaniom uczniowie poznali jak uczy się i funkcjonuje osoba z tego typu niepełnosprawnością oraz jak radzi sobie w otoczeniu tylko za pomocą zmysłu dotyku, słuchu, smaku i węchu. Mieli również okazję zaznajomić się ze  specyfiką alfabetu Braille’a. Poznali zasady savior-vivre w kontaktach z osobą niewidomą z pomocą informacji zawartych w  informatorze „Jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym” . Na koniec uczniowie wcielili się w osoby niewidome i próbowali sami oraz z pomocą pokonywać drogę – codzienny „tor przeszkód” dla osób, które nie widzą.

Uczniowie zgodnie doszli do wniosku,  że osoby z dysfunkcją wzroku mają prawo uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym, a także zdobywania wiedzy, zawodu i nowych umiejętności. Lekcja była również okazją do kształtowania w uczniach postawy empatii wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami. Działania w ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi”. Koordynatorka projektu – Anna Królikowska.