Nasi uczniowe na festiwalu filmowym WATCH DOCS

Uczniowie najstarszych klas – Vi i VII – uczestniczyli w pokazie filmu „Sprawa Borneo” podczas 16. Międzynarodowego Filmów Dokumentalnych WATCH DOCS. Pokaz zorganizował Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki – Kino za Rogiem.

WATCH DOCS  to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów. WATCH DOCS jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku.

Film Erika Pausera i Dylana Williamsa pokazuje efekty rabunkowej wycinki tropikalnej dżungli porastającej malezyjską prowincję Sarawak na Borneo. Bohaterami „Sprawy Borneo” są aktywiści od kilkudziesięciu lat walczący o prawa ostatnich w Azji Południowo-Wschodniej plemion zbieraczy i myśliwych, zamieszkujących te obszary. Walka jest nierówna: gubernator prowincji, osławiony Abdul Taib Mahmud, który przy współpracy zachodnich korporacji przez lata zgromadził gigantyczną fortunę na eksploatacji równikowych lasów, nie cofnie się przed niczym, by ocalić swoje imperium. Działacze, usiłujący zwrócić uwagę świata na skalę dewastacji środowiska naturalnego i los miejscowych plemion, są zastraszani, więzieni, poddawani torturom. Albo znikają bez śladu – jak Bruno Manser, Szwajcar, dla którego dżungla Sarawak stała się drugim domem. Ale w Londynie działa mała, zagłuszana przez malezyjskie władze radiostacja, która stopniowo ujawnia dowody wskazujące rozmiary korupcji, malwersacji i prania pieniędzy. Autorzy filmu śledzą losy dwóch aktywistów, którzy po latach spędzonych na przymusowej emigracji wracają na Borneo, by przy pomocy brytyjskiej dziennikarki prowadzić akcję wymierzoną przeciwko Taibowi i współpracującym z nim korporacjom. Okaże się, że w tak trudnej rozprawie można odnosić naprawdę spektakularne sukcesy. (źródło: opis ze strony watchdocs.pl). Na zdjęciach kadry z filmu i relacja z wyjazdu.