Niepodległość uskrzydla. Warsztaty dla młodzieży

W ramach 100. rocznicy obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości 13 i 14 listopada w naszej szkole gościliśmy edukatorów z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którzy przeprowadzili z grupą uczniów z klasy 7. i 8. ośmiogodzinne zajęcia pt. „Niepodległość uskrzydla”.

Hasłem przewodnim pierwszego dnia warsztatów było „SŁOWO”. Zadania przygotowane dla uczniów skupiały się wokół depeszy notyfikującej powstanie państwa polskiego z dnia 16 listopada 1918 roku. Uczniowie nakreślili różne drogi, które doprowadziły Polskę do niepodległości, poznali etapy jej odzyskania i trudności, z którymi musiała się zmierzyć wolna Polska. Zanalizowali również treść depeszy, poznali sposoby komunikowania się w przeszłości i porównali je z dzisiejszymi. Nauczyli się posługiwać alfabetem Morse’a i przy pomocy specjalnego urządzenia nadali nim wiadomość do innych osób. Zastanowili się, czy słowa mają taką samą wartość dzisiaj, jaką miały 100 lat temu.

Drugi dzień skupiał się wokół hasła: „SKRZYDŁA NA KOLEJNE 100 LAT”. Uczniowie wraz z edukatorami wspólnie przygotowali instalację w formie skrzydeł, która stała się przestrzenią do rozmyślań o Polsce. Wprowadzeniem do tych rozważań była próba odpowiedzi na pytania: „Jakie marzenia miał Józef Piłsudski w 1918 roku?”,  „Jakie marzenia dotyczące Rogozina mam ja?”, w końcu każdy uczestnik spróbował dokończyć zdanie: „Gdy myślę o Polsce za 100 lat, marzę o ……”. Odpowiedzi uczniów znalazły się na piórach, którymi wypełnili skrzydła.

Wszyscy uczniowie wspaniale pracowali podczas zajęć i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania. Warsztaty były niecodzienną lekcją historii, która pozostanie na długo w ich pamięci.

Koordynatorkami warsztatów były: szkolna historyczka Olga Sawicka i wychowawczyni klasy 2. Justyna Drajkowska. Zdjęcia kliknij