Witamy na naszej NOWEJ stronie internetowej

Relacja z wycieczki do Chorwacji

Relacja z wycieczki do Chorwacji

W piątek, 26 maja 2023 r., wyjechaliśmy do Chorwacji na warsztaty naukowe, czyli spotkanie z historią, geografią i chemią wśród malowniczych krajobrazów Adriatyku w otoczeniu gór.

Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań uczniów, propagowanie postaw badawczych i chęci nauki poprzez wykorzystywanie różnych źródeł wiedzy, doświadczenia oraz inne narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Wybrzeże Kvarneru – Mare Quatermarium – morze utworzone przez  wyspy Krk, Cres, Lošinj i Rab . Zwiedziliśmy Rijekę , Opatiję oraz  Postojną Jamę – cud natury w Słowenii, które jest jedynym miejscem, gdzie spotkać można prawdziwe cuda – formacje jaskiniowe i małe smoki. Tworzące się stalaktyty, stalagmity i inne formacje.  Tak jak w świecie na powierzchni, w Jaskini Postojnej znaleźliśmy olbrzymie góry, rzeki i przestronne, podziemne sale. To prawdziwe wyzwanie dla speleologów i kolebka biospeleologii. Znaleźliśmy się więc w  świecie najpiękniejszej z jaskiń ze wspaniałymi formacjami i zróżnicowaną fauną.

Przeżyliśmy niezapomnianą wycieczkę podziemną kolejką i doświadczyliśmy fascynującego, podziemnego raju ukształtowanego przez kropelki wody na przestrzeni milionów lat.

W Zatoce Kvarner, w tym w Abacji i Rijece przeszliśmy szlakiem wielkich Polaków zasłużonych w świecie nauki, kultury i polityki. Spośród naszych rodaków odwiedzających Abację należy wyróżnić kilka nazwisk; są to przede wszystkim Maria Konopnicka, Stefan Żeromski i Stanisław Witkiewicz. Sporo czasu spędził tu Józef Piłsudski i Henryk Sienkiewicz. W Zagrzebiu – stolicy Chorwacji – zwiedzaliśmy z przewodnikiem Gornij Grad , dom i  popiersie Nikola Tesli (wybitnego fizyka),  dzielnice Gradec i Kaptol, oraz Donji Grad – przejście  po najdłuższej ulicy, pełnej  warsztatów rękodzieła, pla Josipa Jelači, kościół i plac św. Marka, siedzibę parlamentu (Sabor) oraz katedre  Najświętszej Marii Panny.

Wyjazd na Plitvickie Jeziora i zwiedzanie z przewodnikiem kolejno: kolejką, statkiem i pieszo przyrodniczego fenomenu – 16 kaskadowych  jezior z różnym odcieniem barw, obserwowaliśmy zjawisko rozszczepienia, odbicia i załamania światła, wpływ napięcia powierzchniowego na żyjące w wodzie zwierzęta. Wróciliśmy do domu w nocy z z 1 na 2 czerwca pełni ekscytacji pięknem jakie rzeźbi natura i niezapomnianych wrażeń.


Pragniemy w tym miejscu podziękować naszym Sponsorom: Panu Staroście Sylwestrowi Ziemkiewiczowi, Panu Wójtowi Piotrowi Jakubowskiemu oraz  panu Wojciechowi Nowickiemu, p Rafałowi Ławniczak z firmy INFOCAM.

Prosimy przyjąć wyrazy wdzięczności od dyrekcji Szkół i młodzieży szkolnej z Gminy Radzanowo.

Jolanta Sochacka

Relacja zdjęciowa

Skip to content