Tłusty Czwartek, czyli święto „pączkożerców” w naszej szkole

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Zwyczaj jedzenia pączków na słodko pojawił się w Polsce około XVI wieku. Dawniej wyglądały one nieco inaczej niż obecnie i miały w środku ukryty migdał lub orzeszek. Ten, kto trafił na pączek z niespodzianką, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka, a kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.

Tłusty czwartek to zdecydowanie najsłodszy dzień w roku. Dlatego w naszej szkole hucznie celebrowaliśmy święto pączka. Wszyscy uczniowie oraz pracownicy, zgodnie z tradycją, zajadali się bezkarnie pysznymi lukrowanymi pączkami z konfiturą. Nikt nie był w stanie oprzeć się pączusiom, które dzisiaj w szkole serwował Robert Majewski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogozinie. Uśmiechy na twarzach dzieci są dowodem na to, jak wiele radości można sprawić małym gestem.

Dziękujemy pani Anecie Rutkowskiej za pomysł i koordynację wydarzenia, pani Marlenie Kącickiej za kreatywną ramkę, dzięki której zdjęcia nabrały barw oraz pani Monice Raczyńskiej, pani Irenie Wysockiej i panu Jarkowi Szostakowi za sprawne rozdanie pączków.