Twoje dziecko on-line

19 marca o godz. 16.00 odbyło się spotkanie profilaktyczne z rodzicami, nt.”TWOJE DZIECKO ONLINE”.

Spotkanie poprowadził Andrzej Rakowski – pedagog, profilaktyk uzależnień, posiadający certyfikat ukończenia szkolenia „Profilaktyka i terapia osób z uzależnieniami behawioralnymi”, pracownik Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień z Płocka.

Wiek dzieci rozpoczynających swoją przygodę z Internetem wciąż się obniża. Chcemy przekonać rodziców nawet małych dzieci, by poświęcili swoją uwagę ich bezpieczeństwu, i od najmłodszych lat kształtowali w swoich dzieciach właściwe nawyki, pozwalające na konstruktywne korzystanie z potencjału internetu. Według badań zaledwie co trzeci rodzic rozmawia z dzieckiem o zasadach, jakich powinno ono przestrzegać, korzystając z Internetu. Rodzic powinien rozmawiać z dzieckiem, być obecny w jego życiu – również tym wirtualnym. Krzywda wyrządzona dziecku w tym nierzeczywistym świecie, nie zniknie wraz z wyłączeniem komputera. Zadbanie o dziecko, a potem nauczenie je dbać o siebie, to najskuteczniejszy sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo w internecie.

Cele szkolenia:
1. Uwrażliwienie rodziców na zagrożenia wobec dzieci w Internecie.
2. Przekazanie rodzicom wiedzy na temat profilaktyki i reagowania na niebezpieczne sytuacje doświadczane przez dzieci.

Tematyka szkolenia:

1. Dziecko jako szczególna grupa użytkowników sieci.
2. Zagrożenia wobec dzieci w Internecie.
3. Ryzykowne zachowania dzieci w Internecie.
4. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci.
5. Jak reagować na niebezpieczne sytuacje.
Koordynatorem i pomysłodawcą szkolenia była szkolna pedagog, Maria Wieczorek.