Wspaniałe efekty pracy na Teamsach

Uczniowie klasy ósmej na chemii uczyli się o kwasach tłuszczowych, które stosuje się do produkcji mydeł. Okazało się, że w nowej rzeczywistości edukacyjnej wspaniale przydają się Teamsy – a więc platforma do kształcenia na odległość. Jolanta Sochacka, nasza chemiczka, przeprowadziła z uczniami zajęcia z zastosowaniem samodzielnych doświadczeń, które każdy uczeń mógł wykonać w domu. Efekty okazały się wspaniałe. Uczniowie, wykorzystując wiedzę zdobytą na lekcji, samodzielnie wykonali mydło. Zadanie miało róznież ogromny walor wychowawczy. W czasach pandemii dbanie o higienę osobistą ma zasadnicze znaczenie.

A oto efekty pracy jednego z ósmoklasistów, Damiana Ogieniewskiego, który sfotografował proces wytwarzania mydła oraz nagrał film. Przesłane materiały dowodzą skuteczności przeprowadzonych doświadczeń chemicznych i jednocześnie pokazują, że stosowanie w szkole nowoczesnych metod i form pracy na odległość przynosi znakomite efekty.

A oto przepis na mydło:

Cel: Otrzymywanie mydła sodowego.

Potrzebne substancje na 100ml mydła:

• 5 łyżek sody
• 50ml oleju rzepakowy lub sojowy
• 5ml olejku zapachowego np. śliwkowy

Potrzebny sprzęt:

• garnek
• palnik gazowy lub elektryczny
• łyżka do mieszania
• pojemnik na mydło.

Sposób wykonania:

Do garnka wlej olej następnie wsyp sodę i dodaj olejek, ogrzewaj ostrożnie przez ok. 7-10min. Po wystudzeniu masy przelej do pojemnika na mydło i śmiało umyj ręce. Korzystaj z mydła w dobie pandemii jak najczęściej! Ciesz się pienistym mydłem sodowym i fajnym zapachem śliwkowym.