Wymiana e-maili z młodzieżą z Hiszpanii, Włoch i Turcji

W tym roku szkolnym klasa 8 bierze udział w projekcie E-twinning zatytułowanym „A virtual Journey through our amazing countries Spain, Italy, Turkey and Poland”.

Projekt został zaplanowany od grudnia do maja. Głównym celem projektu jest wymiana e-maili pomiędzy uczniami z innych krajów. Będzie to okazja to ćwiczenia w sposób praktyczny tworzenia wypowiedzi pisemnej – umiejętności sprawdzanej na egzaminie ósmoklasisty. Została nawiązana współpraca z nauczycielami oraz uczniami z następujących krajów: Włochy, Hiszpania i Turcja. Uczniowie będą się wymieniać informacjami o sobie, swoich zainteresowaniach, miejscach zamieszkania. Ósmoklasiści będą również łączyć się online, poznając kulturę innych krajów, wykonując razem różne prace grupowe, korzystając z narzędzi cyfrowych, wykorzystując technologię informacyjno-komunikacyjną. Będą również wysyłać sobie życzenia. Inną aktywnością będzie rozmawianie na temat swojego samopoczucia w szkole, bezpiecznego korzystania z Internetu oraz swojej świadomości bycia w unii europejskiej.

Na początku odbyło się dwukrotne spotkanie nauczycieli poszczególnych krajów w celu ustalenia planu projektu. Uczniowie tworzyli życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wykorzystując program Canva. Do tego celu został utworzony specjalny padlet. Następnie odbyło się spotkanie online, na którym uczniowie  przedstawiali siebie, mówili o swoim samopoczuciu, wypowiadali życzenia świąteczne. Każdy miał okazję do wypowiedzenia kilku zdań. W następnej kolejności dwóch reprezentantów z każdego kraju przedstawiało tradycje świąt Bożego Narodzenia lub sposoby obchodzenia zakończenia roku. Na tej podstawie wykonywali prace grupowe, rozwiązywali quizy w parach (kahoot). Mamy nadzieję, iż udział w  projekcie rozwinie rozumienie tekstu słuchanego, czytanego, pisanie wypowiedzi, słownictwo. Zostanie on podsumowany w maju.

Koordynatorką szkolną projektu jest Joanna Lis.