Czy uchodźcy mają prawo uciekać do Europy? Debata w naszej szkole.

W dniach 19-23 października 2015 r. Będziemy gościć w Szkole Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie Elnaz Sabahi (Iran), Jessica Hah (Malezja) – studentki-wolontariuszki projektu KidSpeak, muzułmanki, które w dniach 19-23 października 2015 r., będą gośćmi Szkoły Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie. Dziewczyny będą uczyć języka angielskiego, opowiadać o swojej kulturze i tradycji, poznawać naszą.

Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie, ul. Mazowiecka 25, organizujemy Debatę „Uchodźcy mają prawo uciekać do Europy” – debatę w stylu Oksfordzkim. Z udziałem studentek, ale i Moniki Niedźwieckiej – współorganizatorki happeningu „Uchodźcy. Mile widziani w Polsce” i Mariusza Nosarzewskiego – uczestnika płockiego marszu „Płock przeciw imigrantom”.

Debata na styl oksfordzki dotyczy prawa do ucieczki ludzi z Ukrainy, Syrii, Erytreii i innych krajów,

w których toczy się wojna.

Debata ogniskuje się wokół jednozdaniowego hasła-tezy: „Uchodźcy mają prawo uciekać do Europy”. Jedna strona ma nas przekonać do słuszności tak sformułowanej tezy, druga strona ma ją podważyć i obalić. W tym celu mówcy obu stron zabierają głos na przemian. Zależnie od ustaleń przed rozpoczęciem debaty każdy z nich ma na to pięć do dziesięciu minut. Jako pierwszy występuje mówca broniący tezy. Potem do głosu dochodzi opozycja.

DATA: 20 października 2015 r. (wtorek) | godz. 17:00

MIEJSCE: Szkoła Podstawowa im. Czesława Hińca w Rogozinie, ul. Mazowiecka 25;

W debacie wezmą udział:

Monika Niedźwiedzka – broni tezy

Mariusz Nosarzewski – obala tezę

oraz przybyli goście (spośród nich mówcy od 2 do 8)

Monika Niedźwiecka – polonistka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich, aktywistka ruchów antydyskryminacyjnych, Kampanii Przeciwko Homofobii, koordynatorka, organizatorka i współorganizatorka wielu akcji społecznych, m.in. Szlachetna Paczka, Pisanie Listów z Amnesty International, Żywa Książka czy płockiego happeningu „Uchodźcy. Mile widziani w Polsce”

Mariusz Nosarzewski – członek i założyciel stowarzyszenia Federacja Młodzieży Walczącej w Płocku, stowarzyszenia „Starówka Płocka” i „Nasza Fara”, członek Rady Mieszkańców os. Dobrzyńska i Zarządu Komitetu Prawa i Sprawiedliwości Miasta Płocka, działacz społeczny angażujący się w

akcje patriotyczne i obchody rocznicowe, uczestnik płockiego marszu „Płock przeciw imigrantom”.

Po debacie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Aleppo. Notatki z ciemnosci”, reż. Wojciech Szumowski, Michał Przedlacki. Film opowiada o wojnie w Syrii.

Organizatorzy:

Szkoła Podstawowa im. Czesława Hińca w Rogozinie – Robert Majewski (dyrektor szkoły, koordynator debaty 662240700)

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki – Radosław Łabarzewski (koordynator debaty – 609746402)

Wstęp wolny! Ze względu na drastyczne sceny zawarte w filmie, zapraszamy wyłącznie osoby dorosłe i młodzież ponadgimnazjalną.