Wpisy z Listopad, 2018

„Awantura o Gwiazdkę”. Maluchy obejrzały spektakl teatralny

Dzisiaj w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rogozinie gościliśmy aktorów z teatru „Blaszany bębenek”. Artyści przyjechali do naszych najmłodszych wychowanków (przedszkolaków i uczniów klas I-III) ze spektaklem „Smerfy – Awantura o Gwiazdkę”.

Bohaterami są doskonale znane wszystkim dzieciom jak i dorosłym Smerfy. Przedstawienie okazało się energiczne, pełne humoru, a najmłodsi aktywnie uczestniczyli i współtworzyli akcję dziejącą się w wiosce smerfów oraz okolicznym lesie. Relacja zdjęciowa kliknij (więcej…)

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 
„Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,
którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie.
Lecz wiedzą o nim dzieci i to już nie od dzisiaj
dziś święto nad świętami: Dzień Pluszowego Misia.”
 
26 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem, który towarzyszył im przez cały dzień. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w Krainie Pluszowego Misia. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy, poznały historię święta Pluszowego Misia, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów oraz wykonały prace plastyczno – techniczne. Dzieci za aktywny udział w przygotowanych konkursach zostały uhonorowane odznakami „PRZYJACIELA PLUSZOWEGO MISIA”. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
 
Zdjęcia kliknij

(więcej…)

V Rodzinny Konkurs Kulinarny na NAJPIĘKNIEJSZY PIERNIK

Przed nami kolejna edycja konkursu rodzinnego na najpiękniejszy piernik. Wykonane pierniki trafią się nasz coroczny Kiermasz Bożonarodzeniowy (11 grudnia), z którego dochód przeznaczymy dla najbardziej potrzebujących dzieci z naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Sukces czterech poprzednich edycji dodał nam skrzydeł. Już po raz czwarty zapraszamy wszystkich przedszkolaków i uczniów z klas 1-8 do wzięcia udziału w Rodzinnym Konkursie Kulinarnym na NAJPIĘKNIEJSZY PIERNIK!

Przypomnijmy, co należy zrobić?

– w domowej kuchni wspólnie z rodzicami, dziadkami lub znajomymi upiec piernik;

– własnoręcznie ozdobić go pomysłowo i twórczo;

– przynieść do szkoły do 07 grudnia 2018 r. (piątek) i przekazać wychowawcom klas lub p. Marlenie Kącickiej (świetlica szkolna);

Wszystkie piernikowe prace oceni jury, po czym pierniki zostaną zaprezentowane na stronie internetowej szkoły, Facebooku oraz na Kiermaszu Bożonarodzeniowym.

Dzieci, które wykonają najpiękniejsze pierniki, otrzymają nagrody rzeczowe!

Wszystkie pierniki będą wystawione na aukcji w czasie zebrania z rodzicami 11 grudnia 2018 r. (wtorek).

Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na „Świąteczną paczkę” – coroczną akcję naszej szkoły, w ramach której zakupujemy najpotrzebniejsze artykuły szkolne i przekazujemy je najuboższym dzieciom.

Serdecznie zapraszamy!

Szkolny zespół muzyczny zajął drugie miejsce na konkursie w Jeżewie

No Name – szkolny zespół muzyczny – zajął drugie miejsce na IV Rejonowym Konkursie Szkolnych Zespołów Muzycznych Jeżewo 2018. W tym roku uczestnicy prezentowali piosenki patriotyczne. Nasi młodzi muzycy zaśpiewali i zagrali piosenkę „Pierwsza kadrowa”. Z Jeżewa przywieźli statuetkę, dyplom, mikrofon ze statywem i wspaniałe wspomnienia.

Do konkursu zespół przygotował Norbert Pałysa, nauczyciel muzyki. Za sekcję dętą odpowiada Jerzy Jakowski z Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie, który prowadzi swoich podopiecznych w naszej szkole.

Gratulujemy muzykom i instruktorom. Zdjęcia kliknij (więcej…)

„Drogi do Niepodległości” na zakończenie Rogozińskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

„Drogi do Niepodległości” pod takim tytułem odbyła się uroczysta wieczornica zamykająca Rogozińskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Program uroczystości to autorski pomysł Norberta Pałysy, nauczyciela wychowania fizycznego i muzyki w naszej szkole, pasjonata historii Polski.

Na program złożyły się teksty i muzyka nawiązująca do najważniejszych wydarzeń od III rozbioru Polski, poprzez odzyskanie niepodległości w roku 1918, aż po wolne wyboru w roku 1989. Programowi towarzyszył również film autorstwa Tomasza Siekierskiego, nauczyciela informatyki. Za przygotowanie strony literackiej odpowiadała polonistka Agnieszka Wójcik. W warstwie muzycznej pomagał Jerzy Jakowski, instruktor Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie.

W uroczystym wieczorze wzięły udział nie tylko dzieci z naszej szkoły, ale i nasi absolwenci, którzy teraz realizują swoje pasje w zespole muzycznym ADHD, działającym przy Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie. Radzanowski CEKiS był także współorganizatorem uroczystości. Zdjęcia: Jerzy Góralczyk. Relacja zdjęciowa kliknij (więcej…)

Przyrzeczenie drużyny harcerskiej „Wilcza Wataha” w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Po ćwierćwieczu nieistnienia w Szkole Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie reaktywowaliśmy drużynę harcerską. Przyjęła ona nazwę 23. Drużyny Harcerskiej „Wilcza Wataha”. Drużyna liczy sobie 18 osób.

Przygotowania do przyrzeczenia trwały rok. Zaplanowano je w symbolicznym momencie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, chcąc podkreślić wartości patriotyczne, które przyświecają polskiemu harcerstwu.

Swoje przyrzeczenie harcerze złożyli na sztandar Szkoły Podstawowej im. Czesława Hińca. Czesław Hińc był piłsudczykiem i wielkim patriotą, który wydatnie przyczynił się rozwoju oświaty w Rogozinie. Przyrzeczenie odebrała druhna Elżbieta Bartczak.

Bezpośrednio po uroczystości Sylwester Ziemkiewicz- Wójt Gminy Radzanowo i Jolanta Sochacka – Przewodnicząca Rady Gminy Radzanowo złożyli pamiątkową wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod kamieniem upamiętniającym Bohaterów Ziemi Rogozińskiej.

Drużynę harcerską prowadzą: druhna Iwona Zalewska, druhna Olga Sawicka i druh Kamil Jakubowski. Cała trójka to nauczyciele SP w Rogozinie.

Skuteczne kształtowanie młodego człowieka w duchu Prawa Harcerskiego przynosi efekty w postaci trwałych postaw. Człowiek ukształtowany w zgodzie z wartościami przyjętymi w naszym harcerskim ruchu wyróżnia się braterskim stosunkiem do innych, przyjacielską i serdeczną postawą wobec wszystkich ludzi, gotowością i umiejętnością bezinteresownej służby innym ludziom, Bogu i Polsce oraz ciągłą pracą nad sobą, nieustannym kształtowaniem i doskonaleniem własnej osobowości. Jest gotowy wymagać od siebie, nawet, jeżeli inni od niego nie wymagają .

Harcerska służba rozumiana jest jako:

  • służba Bogu – wynikająca z wiary bądź osobistego stosunku do duchowych wartości życia – takich jak: miłość, prawda, dobro, sprawiedliwość, wolność, piękno, przyjaźń, braterstwo, nadzieja,
  • służba Polsce – wynikająca z poczucia przynależności do wspólnoty narodowej i kulturowej, miłości Ojczyzny, godności narodowej, szacunku dla państwa i jego historii,
  • służba sobie i innym – wynikająca z osobistej odpowiedzialności za indywidualny rozwój i z osobistego stosunku do społeczeństwa, poczucia odpowiedzialności za rodzinę, lokalną społeczność, kraj i cały świat, a także z szacunku dla innych i do świata przyrody.

Idee braterstwa, służby i pracy nad sobą przyświecają harcerskim działaniom na co dzień. Zdjęcia: Jerzy Góralczyk. Aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij (więcej…)

Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Masza za ojczyznę

10 listopada odbyły się w Rogozinie uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednym z głównych organizatorów była społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogozinie.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta za ojczyznę, koncelebrowana przez ks. Janusza Wiśniewskiego – proboszcza naszej parafii i ks. Hieronima Chamskiego. W mszy uczestniczyli: władze Gminy Radzanowo, dyrekcja i delegacja naszej placówki, którą symbolicznie reprezentował poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie, nauczyciele, rodzice oraz drużyna harcerska „Wilcza Wataha”. Harcerze w ten sposób przygotowywali się do złożenia ślubowania, co nastąpiło bezpośrednio po mszy świętej.

Uroczystość uświetnił chór parafialny „Eklezja”. Zdjęcia: Jerzy Góralczyk. Aby zobaczyć zdjęcia, kliknij (więcej…)

Pasowanie na przedszkolaka

W sobotę 10 listopada w przeddzień 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, nasze przedszkolaki wzięły udział w uroczystości „Pasowania na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg naszego przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością.

Dzieci w odświętnych strojach pięknie zaprezentowały program artystyczny. Recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Wśród zaproszonych gości był Wójt Sylwester Ziemkiewicz, Radni Gminy Radzanowo – Krzysztof Czerwiński i Sławomir Trojanowski, ksiądz dr Janusz Wiśniewski – proboszcz naszej parafii oraz przedstawiciele Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rogozinie z przewodniczącą rady rodziców Ewą Kukawską.

Pan dyrektor wręczając specjalne medale, dokonał pasowania dwudziestu siedmiu przedszkolaków. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki od zaproszonych gości. Maluchy były pogodne, radosne a co najważniejsze dumne, że zostały prawdziwymi przedszkolakami.

Z pewnością był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych, wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Przedszkolaków do ślubowania przygotowały ich wychowawczynie: Beata Kisio, Anna Pałysa, Kamila Zielińska, Agnieszka Jastrzębska i Izabela Tomaszewska oraz opiekunki Anna Bezel, Marzena Mazur i Małgorzata Seklecka. Więcej zdjęć kliknij (więcej…)

Niepodległość uskrzydla. Warsztaty dla młodzieży

W ramach 100. rocznicy obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości 13 i 14 listopada w naszej szkole gościliśmy edukatorów z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którzy przeprowadzili z grupą uczniów z klasy 7. i 8. ośmiogodzinne zajęcia pt. „Niepodległość uskrzydla”.

Hasłem przewodnim pierwszego dnia warsztatów było „SŁOWO”. Zadania przygotowane dla uczniów skupiały się wokół depeszy notyfikującej powstanie państwa polskiego z dnia 16 listopada 1918 roku. Uczniowie nakreślili różne drogi, które doprowadziły Polskę do niepodległości, poznali etapy jej odzyskania i trudności, z którymi musiała się zmierzyć wolna Polska. Zanalizowali również treść depeszy, poznali sposoby komunikowania się w przeszłości i porównali je z dzisiejszymi. Nauczyli się posługiwać alfabetem Morse’a i przy pomocy specjalnego urządzenia nadali nim wiadomość do innych osób. Zastanowili się, czy słowa mają taką samą wartość dzisiaj, jaką miały 100 lat temu.

Drugi dzień skupiał się wokół hasła: „SKRZYDŁA NA KOLEJNE 100 LAT”. Uczniowie wraz z edukatorami wspólnie przygotowali instalację w formie skrzydeł, która stała się przestrzenią do rozmyślań o Polsce. Wprowadzeniem do tych rozważań była próba odpowiedzi na pytania: „Jakie marzenia miał Józef Piłsudski w 1918 roku?”,  „Jakie marzenia dotyczące Rogozina mam ja?”, w końcu każdy uczestnik spróbował dokończyć zdanie: „Gdy myślę o Polsce za 100 lat, marzę o ……”. Odpowiedzi uczniów znalazły się na piórach, którymi wypełnili skrzydła.

Wszyscy uczniowie wspaniale pracowali podczas zajęć i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania. Warsztaty były niecodzienną lekcją historii, która pozostanie na długo w ich pamięci.

Koordynatorkami warsztatów były: szkolna historyczka Olga Sawicka i wychowawczyni klasy 2. Justyna Drajkowska. Zdjęcia kliknij (więcej…)

Nasi uczniowie laureatami konkursu „Podziel się historią”

Dawid Zaborowski (z klasy VI) zajął 2. miejsce, a Weronika Piątkowska (z klasy VII) zajęła 3. miejsce w gminnym konkursie historycznym „Podziel się historią”. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie listu do swojego prawnuka. Najciekawsze listy trafiły do „kapsuły czasu”, która została zdeponowana podczas uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości RP w naszej gminie.

Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że ów prawnuk otworzy kopertę za równo 100 lat. W tej sytuacji list powinien zawierać opis naszych czasów, krótką historię rodziny, wyobrażenia jak będzie wyglądała nasza gmina w 2118 roku.

Gratulujemy naszym laureatom i ich polonistce Agnieszce Wójcik. Dziękujemy rodzicom za pomoc w napisaniu listu. (więcej…)

Go to Top