Wpisy z Listopad, 2019

Klasy młodsze z wizytą u Świętego Mikołaja

W miniony wtorek, 26 listopada, dzieci z klas I-III odwiedziły Krainę Świętego Mikołaja, znajdującą się w Kołacinku. Dzieci spacerowały po Bajkowej Ścieżce, przypominając sobie najpiękniejsze bajki i baśnie. Odwiedziły Dziadka Mroza i bajkową chatę Świętego Mikołaja. Widziały miejsce, w którym Mikołaj czyta i odpisuje na listy od dzieci. Nasi najmłodsi uczniowie mogli osobiście wręczyć Mikołajowi swoje listy.
 
Dzieci uczestniczyły również w warsztatach, na których każdy mógł sam przygotować swoją świąteczna bombkę. Na koniec uczestniczyły w pokazie dawnego wybijania monet.
 
To była niezapomniana wizyta.
 
organizatorkami wyjazdu były wychowawczynie klas I-III: Małgorzata Majewska, Anna Śliwińska, Krystyna Tron oraz Justyna Drajkowska i Agnieszka Jastrzębska.
Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Warto pomagać zwierzętom. Spotkanie z panią weterynarz

Dzieci z klasy I i III odwiedzili goście. Była to pani weterynarz – doktor Joanna Kaniewska i Anna Wendołowską – działaczki Płockiego Towarzystwa Pomocy Zwierzętom „Arka”.
 
Pani doktor przyprowadziła ze sobą swojego czworonoga „Muffinkę”, aby opowiedzieć dzieciom, jak bardzo ważne jest pomaganie zwierzętom błąkającym po naszej okolicy. Wyjaśniła dzieciom, jak należy dbać o nasze zwierzęta (nie tylko psy i koty). Przypomniała również o zasadach wyprowadzania psów na spacery i o zachowaniu się, gdy spotykamy nieznane nam zwierzęta.
 
Nasza szkolna akcja pomagania zwierzętom trwa dalej, dlatego na koniec naszego spotkania przekazaliśmy karmę dla Towarzystwa Pomocy Zwierzętom „Arka”. Obiecujemy, że nadal będziemy Was wspierać. Dlatego przez cały rok można przynosić do szkoły karmę, podkłady, koce itp. My na pewno przekażemy je potrzebującym zwierzętom. Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy!
 
Spotkanie przygotowała wychowawczyni klasy III, Anna Śliwińska z pomocą wychowawczyni klasy I, Krystyną Tron.
Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Dzień pluszowego misia

25 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.
 
W naszym przedszkolu to święto jest już tradycją. Tego dnia dzieci przychodzą do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami, opowiadają o swoich maskotkach, słuchają czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, uczą się wiersza o misiu, bawią się w starego niedźwiedzia, tańczą z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia” oraz degustują miód.
Tegoroczne święto wywołało u dzieci wiele uśmiechów i radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Szkolne warsztaty z fonoholizmu. Rodzicu, kontroluj, co robi twoje dziecko w sieci

W czwartek odbyły się warsztaty z zapobiegania fonoholizmowi. Fonoholizm to uzależnienie od smartfona. W warsztatach uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele i niestety zaledwie garstka rodziców. Szkoda, bo fonoholizm zatacza coraz większe kręgi i zbiera coraz straszniejsze żniwo.

Konsekwencje tego stanu rzeczy są przerażające. Poniższe dane zawdzięczamy Fundacji Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytetowi Gdańskiemu. Badanie objęło swoim zasięgiem całą Polskę. Na pytania o stosunek do internetu, smartfonów i nowych technologii odpowiedziało ponad 50 tysięcy uczniów.

10 lat – to średnia wieku, w którym dziecko otrzymało swój pierwszy smartfon z podłączeniem do internetu. 30% nastolatków ocenia siebie jako osoby uzależnione od mediów społecznościowych. Co piąty uważa swoje życie rodzinne za kiepskie. 10% twierdzi, że korzysta z telefonu cały czas. 10% badanych dziewcząt w wieku około 13 lat przynajmniej raz „wrzuciło’ do sieci swoje rozbierane zdjęcie. 18% uczniów posiada niski poziom woli życia. Około 15-20% przejawia wyraźne symptomy samotności życiowej wskazując, że doświadcza ogólnej pustki i odrzucenia. 60% procent rodziców nie wie, co robi jego dziecko w sieci.

Warsztaty przeprowadzili trenerzy z gdańskiej Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. Szkolną koordynatorką była pedagog Maria Wieczorek.

Sprawdź, czy Twoje dziecko ma objawy fonoholizmu. Kliknij na ten link https://portal.librus.pl/pic/20190107/fans/plakat%20fonoholizm1.pdf

Zdjęcia kliknij (więcej…)

Pasowanie na przedszkolaka

W sobotę 23 listopada nasze przedszkolaki wzięły udział w uroczystości „Pasowania na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością.

Dzieci w odświętnych strojach wspaniale zaprezentowały program artystyczny. Recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Pan dyrektor, wręczając specjalne medale, dokonał pasowania dwudziestu siedmiu przedszkolaków. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki od rodziców. Maluchy były pogodne, radosne a co najważniejsze dumne, że zostały prawdziwymi przedszkolakami.

Z pewnością był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych, wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Przedszkolaków do ślubowania przygotowały ich wychowawczynie: Anna Pałysa, Beata Kisio, Kamila Zielińska, Agnieszka Jastrzębska oraz opiekunki Anna Bezel, Paulina Cieszkowska i Marzena Mazur. Album ze zdjęciami kliknij (więcej…)

Już w sobotę pasowanie na przedszkolaka

Zapraszamy wszystkich na uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Początek godz. 10:00. Do zobaczenia!

Biwak i rajd harcerski

W miniony weekend szkolna drużyna harcerska „Wilcza Wataha” wraz z drużyną zuchów, „Lisią Gromadą”, uczestniczyli w biwaku oraz w rajdzie harcerskim.
Rajd przygotowali harcerze, a nad wszystkim czuwali drużynowi: Iwona Zalewska, Justyna Drajkowska, Kamil Jakubowski.
 
Harcerze stacjonowali w budynku naszej szkoły. Biwak rozpoczął się w piątek wieczornym rajdem dla obu drużyn.
 
Trasa rajdu biegła przez Rogozino. Drużyny dostały mapy z punktami, gdzie czekały na nie różne zadania, m.in: szyfry, łamigłówki, pierwsza pomoc, sprawność oraz rzuty do celu i praca drużynowa.
 
Po wykonaniu zadań harcerze wrócili do szkoły, gdzie zjedli przygotowaną własnoręcznie kolację kolację. Niektórzy harcerze starali się zdobyć nową sprawność „Kuchcika”.
 
Po kolacji, odbyło świeczkowisko, czyli wspólne śpiewanie, pląsanie. Później zaczęły się tańce z dh Iwoną, Jeżeli ktoś nie mógł usnąć, dh Kamil przeprowadził wartę oraz kilka ćwiczeń sprawnościowych.
 
Sobotni ranek rozpoczął apel połączony z ogłoszeniem wyników rajdu. Po posprzątaniu miejsca obozowego, zuchy i harcerze wrócili do domów.
 
Był to fajnie spędzony piątek. Harcerze po raz pierwszy przygotowali trasę i zadania. Mimo wyłączonych telefonów komórkowych, wcale nie chcieli wrócić do wirtualnego świata, a czas spędzony w drużynie minął im bardzo szybko. Z tęsknotą oczekują następnego biwaku! Czuwaj! Relacja zdjęciowa kliknij

(więcej…)

Młodzież klas starszych uczyła się jak zapobiegać przedwczesnemu sięganiu po alkohol

W szkole został przeprowadzony program profilaktyczny „Debata”. Uczestniczyli w nim nasi uczniowie klasy VII i VIII.
 
Program z zakresu profilaktyki alkoholowej, przeprowadzony przez Sebastiana Porębskiego z Centrum Działań Profilaktycznych, z Wieliczki, przeznaczony jest dla młodzieży szkół podstawowych. Adresowany głównie do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji.
 
Program zrealizowany przy współpracy Urzędu Gminy Radzanowo. Koordynatorem był Maria Wieczorek, szkolna pedagog.

(więcej…)

Dzieci z klas młodszych odwiedziły schronisko dla zwierząt

Zawiozły karmę, koce oraz pieniądze dla czworonożnych podopiecznych.
 
Był to pomysł klasy III. Uczniowie z tej klasy pod opieką ich wychowawczyni, Anny Śliwińskiej, przez cały październik prowadzili zbiórkę darów i pieniędzy dla zwierząt ze schroniska oraz dla Płockiego Towarzystwa Pomocy Zwierzętom ARKA, w którym charytatywnie działa pani Wendołowska – mama ucznia z naszej szkoły.
 
Za bezinteresowną pomoc, ogromne wsparcie i życzliwość na rzecz zwierząt wszystkim serdecznie dziękujemy.

(więcej…)

Klasa VIA zwycięzcą szkolnego konkursu językowego

Z okazji obchodzonego w dniu 26 września 2019r. Europejskiego Dnia Języków odbył się szkolny konkurs językowy pod hasłem „Challenge accepted”. Zadaniem uczniów klas szóstych, siódmej i ósmej było zrealizowanie w swojej klasie jak największej liczby wyzwań /zadań językowych w ciągu dwóch tygodni. Nasz pomysł na świętowanie Europejskiego Dnia Języków został zarejestrowany na stronie EDJ.

Oto kilka ze zrealizowanych przez uczniów wyzwań:

  • Zidentyfikowałem pięć języków (poprawnie!) w grze Który to język? na stronie Europejskiego Dnia Języków.
  • Napisałem słowo w trzech językach, które używają różnych alfabetów (takich jak alfabet grecki, cyrylica i łacina).
  • Nauczyłem się, jak migać dwa słowa i przeliterować swoje imię w języku migowym (w międzynarodowym języku migowym lub w krajowym języku migowym).
  • Zidentyfikowałem pięć słów w moim własnym języku, które są takie same jak w innych językach / są zapożyczone z innych języków.
  • Zidentyfikowałem i zapisałem trzy słowa w moim własnym języku, które oznaczają bardzo różne rzeczy w innych językach (fałszywi przyjaciele!).
  • Wysłuchałem pięciu piosenek w różnych językach.
  • Zmieniłem język w swoim telefonie lub tablecie na jakiś język obcy, na jeden dzień (lub na dłużej!).
  • Oglądałem film w obcym języku (z napisami).

Uczniowie razem wykonali około 60 różnych zadań/wyzwań.  Ta forma kontaktu z językami bardzo im się spodobała.

Zwycięzcą tegorocznego konkursu została klasa 6A, której uczniowie wykonali najwięcej zadań.

Congratulations!

Koordynatorem konkursu była Sylwia Witkowska, nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole.

Go to Top