Wpisy z Kwiecień, 2022

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Rozdanie nagród w konkursie na „Wielkanocne zwierzątko”

Uczciliśmy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Młodzież szkolna z klas starszych, przygotowana przez polonistkę Agnieszkę Wójcik, zaprezentowała niezwykle interesujący program artystyczny poświęcony bohaterom tego historycznego wydarzenia.

Uczniowie odśpiewali „Hymn Państwowy”, po czym wysłuchali tekstów poetyckich i prozy poświęconych wolności narodowej i miłości do Ojczyzny. W trakcie uroczystości wszystkie dzieci chórem odśpiewały najpopularniejszą 3-majową pieśń „Witaj majowa jutrzenko” oraz „Odę do radości” z finału IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.

Stronę muzyczną przygotowali: Norbert Pałysa (nauczyciel muzyki) i Jerzy Jakowski (instruktor muzyki w Centrum Kultury i sportu w Radzanowie). Dekoracja była dziełem szkolnej plastyczki, Marleny Kącickiej.

Podczas uroczystości Katarzyna Kobrzyńska, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogozinie, wręczyła uczniom z klas I-III i przedszkolakom nagrody zdobyte w konkursie plastycznym na „Wielkanocne zwierzątko”. Organizatorem konkursu było Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie, a w gronie laureatów znaleźli się:

Kategoria dzieci przedszkolnych

  • Pierwsze miejsce – Aron Olesik
  • Trzecie miejsce – Lena Latosińska

Kategoria klas I-III

  • Pierwsze miejsce – Oliwia Witkowska, klasa I
  • Drugie miejsce – Piotr Wójcik, klasa II
  • Trzecie miejsce – Rafał Stencel, klasa II

Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Uczniowie na obozie naukowym w Gdyni

25 kwietnia wyruszyliśmy pociągiem PKP do Gdyni. Po przyjeździe poszliśmy na spacer, żeby zapoznać się z okolicą. Następnego dnia zaczęły się przygody z nauką.

W gdyńskim Eksperymencie poznaliśmy kulturę wyższych uczelni technicznych i zapoznaliśmy się z największymi osiągnięciami polskiej nauki na Pomorzu. Doświadczyliśmy galwanizacji, saponifikacji, barwiliśmy i obserwowaliśmy komórki roślinne i bakterie gronkowca oraz wywoływaliśmy zdjęcia w tradycyjny sposób. Udział w warsztatach naukowych i zajęciach interaktywnych był prawdziwą przygodą tego dnia.

Potem udaliśmy się do Sopotu na spacer po molo i zabawy na plaży. W drodze powrotnej do hostelu spacerowaliśmy po bulwarze nadmorskim i plaży w Gdyni.

Kolejny dzień obfitował w jeszcze większą ilość atrakcji. Zaczęliśmy od godzinnego rejsu z przewodnikiem po porcie gdyńskim. Zainteresowane osoby zwiedziły Gdyńskie Akwarium. Następnie byliśmy w nowoczesnym i interaktywnym Muzeum Emigracji w Gdyni. Tam nasza uwagę zajęły historie ludzi, którzy na przestrzeni wieków zmuszeni byli emigrować z powodów polityczno-gospodarczych, czy tez wojny.

Potem pojechaliśmy szybką koleją miejską do Gdańska. W muzeum „Deja vu” poddaliśmy się iluzjom w wielu obszarach życia materialnego i duchowego – łącznie ze zniknięciem wychowawców, ale na szczęście pojawili się z powrotem. Po czym udaliśmy się na spacer po pięknej gdańskiej starówce z jej urokliwymi kamienicami i Neptunem w centrum.

Wieczorem na żaglowcu Dar Pomorza obejrzeliśmy wzruszającą sztukę pt. „Kursk”, w wykonaniu aktorów z Teatru im. Gombrowicza. To dramatyczna opowieść o rosyjskiej łodzi podwodnej, która została zniszczona w wyniku wybuchu w sierpniu 2000 roku. Cała 118-osobowa załoga zginęła tragicznie na skutek rosyjskich odmów przyjęcia pomocy od krajów zachodnich. To był ostatni i niezapomniany punkt programu naszej wycieczki.

Kolejnego dnia wróciliśmy pociągiem do Płocka.

Dziękujemy dyrektorowi szkoły, Robertowi Majewskiemu, i Magdalenie Kosielińskiej, dyrektorce Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie za pomoc w organizacji wycieczki. Słowa podziękowania kierujemy też pod adresem starosty płockiego Sylwestra Ziemkiewicza za przekazaną pomoc finansową.

Uczestnicy obozu naukowego Gdynia 2022.

P.S. Obóz naukowy wymyśliła i zorganizowała Jolanta Sochacka, nauczycielka fizyki i chemii w naszej szkole. Pani Joli pomagała Sylwia Witkowska, szkolna anglistka.

Galeria zdjęć kliknij

(więcej…)

Mistrzynie rymowania z klas młodszych

25 kwietnia trzy uczennice z klas I-III wzięły udział w konkursie recytatorskim „Chotomek wyłania Mistrza Rymowania”.  Dziewczynki – Oliwia Kolasińska z klasy I, Julia Wincenciak z klasy II oraz Zuzanna Bielas z klasy III – zaprezentowały rymowane utwory literatury dziecięcej oraz krótkie utwory własnego autorstwa. Uczennice za swoje piękne recytacje otrzymały ogromne brawa, dyplomy za udział w konkursie oraz nagrody książkowe. Wszystkie dzieci wzięły również udział w spotkaniu z Agnieszką Frączek, popularną i lubianą autorką wierszy dla dzieci, a także Ambasadorką Polszczyzny Literatury Dziecięcej.

Organizatorem konkursu była płocka biblioteka Chotomek.

Koordynatorką wyjazdu uczennic na konkurs recytatorski była Anna Śliwińska, nauczycielka klasy II.

Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Uczniowie klas ósmych pomogli dzieciom z Kenii

Uczniowie klas ósmych wzięli udział w projekcie Talk&Help fundacji The Good Network, mającym na celu pomoc charytatywną dzieciom i młodzieży ze szkoły Donna Hills w dzielnicy Dandora w Nairobi w Kenii. Dandora to wschodnie przedmieście miasta Nairobi, gdzie mieści się jedno z największych wysypisk śmieci w Afryce.

W 2000 roku w Kenii wiele osób zmarło z powodu HIV i AIDS, a wiele dzieci zostało sierotami. Odpowiedzialność za opieką nad nimi spadła na innych krewnych. Opiekunowie Ci byli bardzo biedni, nie mogli pozwolić sobie na trzy posiłki dziennie, dobre mieszkanie, leki czy ubrania.

Wiele dzieci, aby przetrwać, błąkało się po ulicach prosząc o jedzenie lub szło na wysypisko śmieci w celu poszukania gnijących resztek. Śmiertelność  niemowląt z powodu niedożywienia była i jest bardzo powszechna. Niektóre dzieci były nosicielami wirusa HIV i z powodu małej wiedzy ich rodzin /opiekunów spotkały się z dużym napiętnowaniem i bardzo często pozostawiano je na śmierć.

Dinah Atieno Arwa dowiedziała się o kłopotliwej sytuacji tych dzieci podczas warsztatów wzmacniania społeczności, w których brała udział.  Następnie założyła centrum edukacyjne Donna Hills jako centrum żywienia w ciągu dnia (program żywienia dla dzieci) oraz centrum wzmacniania, aby przekazać społeczności wiedzę na temat HIV/AIDS oraz umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Centrum jest zarejestrowane przez rząd Kenii jako organizacja wspierająca lokalną społeczność. Obecnie prowadzi również szkołę podstawową zarejestrowaną przez Ministerstwo Edukacji.

W ramach projektu przeprowadziliśmy kilka wspólnych lekcji online z klasami pani Dinah Arwa na temat życia codziennego, obowiązków, zainteresowań oraz tradycji świątecznych. Aby wspomóc naszych rówieśników z Nairobi zebraliśmy również pieniądze w kwocie 331,64 zł, które przekazaliśmy fundacji Good Network.

Koordynatorka projektu jest anglistka, Sylwia Witkowska.

Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Drogie Dzieci! Droga Młodzieży! Szanowni Rodzice!

W imieniu Rady Pedagogicznej i swoim własnym składam Państwu oraz Uczniom najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Oby dla wszystkich był to czas radości i odpoczynku.

Robert Majewski

dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogozinie

Nasi najmłodsi uczniowie wśród najlepszych artystów

W dniach 30.03 – 11.04.2022 r. Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie zorganizowało konkurs plastyczny zatytułowany „WIELKANOCNE ZWIERZĄTKO”.

Chętne przedszkolaki oraz dzieci i młodzież szkolna z terenu Gminy Radzanowo mogły wykonać swoje świąteczne zwierzątko dowolną techniką. Tworzenie pracy miało kultywować tradycje i zwyczaje wielkanocne, wzmacniać więzi rodzinne oraz rozwijać wrażliwość plastyczną dzieci. Na konkurs dotarły 79 prace w trzech kategoriach wiekowych oraz wykonane różnymi technikami.

Do stworzenia Wielkanocnych Zwierzątek wykorzystano wiele materiałów takich jak: bibuła, papier kolorowy, karton, pudełka, farby, kredki, plastelina, glina, włóczka, sznurek, pomponiki, patyczki, gałązki, płatki kosmetyczne, wata, wstążki, wydmuszki, siano, piórka, popcorn i wiele innych. Wybór był trudny, gdyż wszystkie prace były piękne i starannie wykonane. Komisja wzięła pod uwagę głównie pomysłowość, samodzielność, estetykę wykonania oraz nawiązanie do tradycji świątecznych.

Komisję konkursową zachwyciło kilka prac i po burzliwych obradach wyłoniono następujących laureatów:- dzieci przedszkolne:

1. Aron Olesik Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogozinie 2. Alicja Kozakiewicz Samorządowe Przedszkole w Radzanowie 3. Lena Latosińska Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogozinie

Uczniowie klas I-III: 1. Oliwia Witkowska Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogozinie 2. Piotr Wójcik Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogozinie 3. Rafał Stencel Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogozinie.

Uczniowie klas IV-VIII: 1. Zuzanna Grabarczyk Szkoła Podstawowa w Radzanowie 2. Julia Rutkowska Szkoła Podstawowa w Radzanowie3. Alicja Zambrzycka Szkoła Podstawowa w Radzanowie.

Dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymają dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo nagrody rzeczowe. Bardzo dziękujemy dzieciom za udział w konkursie, za zaangażowanie, poświęcony czas oraz kreatywność.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Galeria zdjęć kliknij

(więcej…)

Piotr Jakubowski, wójt gminy Radzanowo, wręczył stypendia i listy gratulacyjne najlepszym uczniom

Ostanie sukcesy naszych uczniów w konkursie literackim, chemicznym i recytatorskim zaowocowały wizytą w naszej szkole wójta gminy Radzanowo, Piotra Jakubowskiego. Wójt Jakubowski wręczył listy gratulacyjne laureatom konkursów i nauczycielom, którzy czuwali nad przygotowaniem młodzieży.

Przypomnijmy. Julia Walczak i Julia Wierzbicka z klasy VIIIB zajęły odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w konkursie na najlepszy esej interpretacyjny. Konkurs zorganizowała Książnica Płocka, a opiekunką uczennic jest Olga Sawicka.

Olga Sawicka przygotowała również do konkursu recytatorskiego Natalię Krupniewską z klasy VII. Uczennica wyrecytowała „Młodość” Władysława Broniewskiego w konkursie poświęconym temu poecie. Rywalizację recytatorów zorganizowała płocka Jagiellonka.

Z kolei płockie liceum „Chemik” zorganizowało konkurs chemiczny. W gronie 15 laureatów z całego kraju znalazło się dwóch naszych uczniów: Adam Kozłowski i Michał Budner z klasy VIIIA. Michał Budner otrzymał wyróżnienie, ustępując jedynie kolegom ze szkół w Łodzi, Warszawie i Katowicach.

W czasie uroczystości wójt Jakubowski wręczył również stypendia naukowe uczniom, którzy w pierwszym semestrze tego roku szkolnego otrzymali średnią 4,75 i wyższą.

Gratulujemy uczniom i nauczycielom.

Zdjęcia z uroczystości kliknij

(więcej…)

Michał Budner wyróżniony w ogólnopolskim konkursie chemicznym

8 kwietnia 2022r odbyła się uroczystość zakończenia konkursu „CHEMIK” w auli Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukaszewicza. Uczniowie naszej szkoły – Michał Budner i Adam Kozłowski znaleźli się w wśród finalistów. Są więc jednymi z najlepszych  uczniów z chemii w Polsce.

Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowań chemią, rozwijanie uzdolnień, wdrażanie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy oraz przygotowanie uczniów do nauki w szkole ponadpodstawowej, jak również porównanie poziomu wiedzy chemicznej między poszczególnymi uczestnikami zawodów.

Nasza szkoła pomimo trudnej bazy lokalowej oferuje dzieciom i młodzieży naukę na wysokim poziomie zapewniając nowoczesny sprzęt do nauki, pomoce dydaktyczne i oferuje uczniom zajęcia rozwijające ich uzdolnienia, by mogli realizować swoje marzenia.

Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka chemii, Jolanta Sochacka. Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Natalia Krupniewska zdobyła III miejsce w konkursie recytatorskim organizowanym przez płocką Jagiellonkę

8 kwietnia 2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku odbył się konkurs recytatorski POLUBIĆ POEZJĘ WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO – UCZNIA PŁOCKIEJ JAGIELLONKI. W zmaganiach konkursowych udział wzięło dwudziestu trzech recytatorów.
Uczennica klasy VII Natalia Krupniewska znakomicie zaprezentowała wiersz „Młodość”.  Swoim występem ujęła zacne jury, które przyznało jej miejsce na podium.

Serdecznie gratulujemy Natalii i życzymy dalszych sukcesów!

Uczennicę do konkursu przygotowała polonistka, Olga Sawicka. Zdjęcia kliknij

(więcej…)

Suchy lód, czyli dymiące show

1 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Rogozinie odbyły się mobilne warsztaty „SUCHY LÓD”- podróż w przestworza, dymiące show. Dzieci wykonywały eksperymenty naukowe, zabawne i ekscytujące doświadczenia z suchym lodem. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I- III poprzez zabawę  mogły poznać stany skupienia substancji oraz zjawisko sublimacji.

Dzieci poza eksperymentami przygotowywały „dymiące” napoje, znikające fryzury z piany, zamrażały prawdziwą różę, jak również tworzyły chmury. 

Poprzez czynny udział  w warsztatach dzieci  zdobyły cenną wiedzę, która zaprocentuje w przyszłości. Zdjęcia kliknij

(więcej…)
Go to Top